Rak szyjki macicy a HPV

5/5 - (4 votes)

Rak szyjki macicy nie jest na szczęście chorobą, którą można odziedziczyć, jednak mogą ją wywołać niektóre typy wirusa HPV. Obecnie istnieje ponad 100 odmian tego wirusa, jednak raka szyjki macicy mogą jedynie wywołać dwa typy, a mianowicie HPV 16 i HPV 18. W jaki jednak sposób można zakazić się tym wirusem i co warto wiedzieć o tej chorobie w kontekście raka szyjki macicy?

Zakażenie wirusem HPV

Do zakażenia tym wirusem dochodzi głównie podczas kontaktu seksualnego, zwłaszcza takiego, który odbywa się bez odpowiedniego zabezpieczenia, a także w przypadku bardzo częstej zmiany partnerów. Wirus przenosi się bardzo łatwo, dlatego też obecnie z jego nieprzyjemnymi objawami zmaga się bardzo duży odsetek kobiet.

Czytaj więcej na portalu na drwenerolog: https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Cytologia

Cytologia to specjalne badanie, które najlepiej, aby wykonywane było przynajmniej raz w roku. Dzięki temu badaniu można w bardzo szybki sposób wykryć czy w obrębie szyjki macicy pojawiły się jakieś zmiany. W przypadku szybkiego rozpoznania choroby można wdrożyć odpowiednie leczenie, a większość ze zmian komórkowych nabłonka szyjki macicy bardzo dobrze reaguje na terapię, dzięki czemu istnieje możliwość zapobiegnięcia postępowi choroby nowotworowej. Badania w tym przypadku odgrywają kluczową rolę, ponieważ rak szyjki macicy przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, jednak postępująca choroba zbyt późno wykryta może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla każdej kobiety. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy staje się większe w przypadku nieleczenia infekcji intymnych, odbywania stosunków płciowych z wieloma mężczyznami, urodzenia kilkorga dzieci, a także rozpoczęcia współżycia bardzo wcześnie, czyli około 16 roku życia. Przed wirusem HPV można obecnie się ustrzec, stosując specjalne szczepionki przeciwko zakażeniu wspomnianymi wcześniej szczepami HPV 16 i HPV 18. Oczywiście skuteczność tych szczepionek wydaje się bardzo duża, jednak wszystko powinno stać się klarowne dopiero z czasem. Warto jednak wypróbować tę metodę, pamiętając jednak o tym, aby podczas stosunku seksualnego zabezpieczyć się w odpowiedni sposób, a także odbywać stosunek z co najwyżej jednym partnerem.

Test na hpv zrobisz na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 5 =