Protezy zębowe, jako uzupełnienie protetyczne, stanowią jeden z popularniejszych rodzajów wypełniania braków w uzębieniu. Stanowią alternatywę licówek i koron, a także implantów. Ważnym kryterium wyboru okazuje się cena. Ile kosztuje proteza zębowa? Ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, co uzależnione jest głównie od materiału, z którego są wykonane. Kolejnym czynnikiem wyboru jest wygląd protezy, a także jej trwałość.
Protezy zębowe – co warto wiedzieć?
Protezy zębowe, czyli aparat leczniczo-rehabilitacyjny, zastępują utracone z różnych powodów zęby. Wiele osób decyduje się na ich zakładanie w gabinecie prywatnym, jednak pozostali korzystają z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentom przysługuje darmowa, ruchoma proteza akrylowa raz na pięć lat, osoby chorujące na nowotwór i wynikające z jego powodu powikłania obowiązują oddzielne zasady. Poza protezami akrylowymi, które oferuje NFZ istnieją jeszcze inne rodzaje protez zębowych.
Wyróżnia się następujące: protezy zębowe ruchome (szkieletowe, całkowite, częściowe i nakładkowe) i protezy zębowe stałe (mosty protetyczne, wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony).
Protezy zębowe stałe | Cena |
---|---|
mosty protetyczne | w zależności od liczby punktów (ok.200 zł za punkt) |
korony | w zależności od materiału (od kilkuset złotych i więcej za jedną) |
wkłady koronowe | od kilkuset złotych za jeden |
wkłady koronowo-korzeniowe | od ok.400 zł za jeden |
Protezy zębowe – wskazania i przeciwwskazania
Protezy zębowe przeznaczone są dla osób, które posiadają pojedyncze ubytki w uzębieniu lub nie mają w ogóle naturalnego uzębienia. Braki w tym zakresie mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne (problemy z układem trawiennym), estetyczne (zmiana mimiki twarzy i wyglądu), samopoczucia (obniżona samoocena), jak i problemy z wymową.
Jeśli zaś chodzi o przeciwwskazania, to protezy zębowe nie powinny być wykonywane w pewnych, szczególnych przypadkach. Jeśli chodzi o stałe uzupełnienia protetyczne, to wyróżnia się trzy grupy takich kryteriów:
- ogólne bezwzględne (np. ciąża, choroby krwi),
- ogólne względne, które można wyleczyć, a następnie przystąpić do ponownego zabiegu (np.nałogi, zaawansowana parodontoza, przyjmowanie niektórych leków),
- miejscowe (np. zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego, niewystarczająca przestrzeń między zębami znajdującymi się obok siebie).
Proteza zębowa – jak wygląda badanie przed zabiegiem?
Aby założyć protezę zębową, należy wcześniej przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz zbadać stan jamy ustnej. Jeśli podczas badania nie zostaną wykryte żadne przeciwwskazania, może przystąpić do procesu protetycznego. Lekarz ustala z pacjentem plan dalszego leczenia, rodzaj protezy, długość leczenia oraz koszty, jakie poniesie z tego powodu pacjent.
„Po zatwierdzeniu wszystkich elementów przez pacjenta można przystąpić do działań właściwych, czyli przygotowywania indywidualnej protezy zębowej oraz jej zakładania” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental
Protezy zębowe – jak wygląda zabieg?
Proces zakładania protez zębowych uzależniony jest od rodzaju zastosowanego uzupełnienia protetycznego. Protezy zębowe stałe mocowane na implantach wymagają więcej czasu, ponieważ sam zabieg ma dwa etapy: zakładanie implantów, a po sześciomiesięcznym okresie rekonwalescencji- koron lub mostów. W tym wypadu konieczne jest wykonanie znieczulenia miejscowego. Innym rozwiązaniem są protezy ruchome, które mocowane są do dziąseł na kilka sposobów: zatrzaski, klamry, klej lub utrzymują się naturalnie.
Bibliografia
1. M. Kuchta, A. Chwaleba, M. Gryszkiewicz, Eksperymentalna weryfikacja modelowania ugięć szkieletowej protezy zębowej o rozdzielonej kinematyce, X Szkoła komputerowego wspomagania projektowania, wytwarzania i eksploatacji, materiały konferencyjne, Jurata 2006
2. Pietruski JK, Pietruska M. Zastosowanie techniki galwanoform-ingu do wykonania koron teleskopowych. Protet. Stomatol. 2001
3. Beck KA, Sarantopoulos DM, Kawashima I, Berzins DW. Elemen-tal release from CoCr and NiCr alloys containing palladium. J Prosthodont. 2012
Miałem robione 2 mosty protetyczne w gdanskiej klinice protetycznej. Bez bólu oczywiście, cenowo w miare okej, zespół też bardzo godny zaufania.
PS: Robiłem 2 K2Dental jeśli juz od razu wspomniałem, zapomnialem dodac w komentarzu pierwszym 😛
Gdańsk, czy Warszawa, Poznań, to chyba nie ma znaczenia, ważne są opinie na necie bo trzeba je czytać, chyba, że ktoś idzie do takiego gabinetu z polecenia. Ale o zęby to warto dbać całe życie, ja sam mam 46 lat i już wkłady koronowe bo zaniedbałem ten temat.