Protezy zębowe – dla kogo?

Rate this post

Protezy zębowe, jako uzupełnienie protetyczne, stanowią jeden z popularniejszych rodzajów wypełniania braków w uzębieniu. Stanowią alternatywę licówek i koron, a także implantów. Ważnym kryterium wyboru okazuje się cena. Ile kosztuje proteza zębowa? Ceny mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, co uzależnione jest głównie od materiału, z którego są wykonane. Kolejnym czynnikiem wyboru jest wygląd protezy, a także jej trwałość.

Protezy zębowe – co warto wiedzieć?

Proteza zębowa - modelProtezy zębowe, czyli aparat leczniczo-rehabilitacyjny, zastępują utracone z różnych powodów zęby. Wiele osób decyduje się na ich zakładanie w gabinecie prywatnym, jednak pozostali korzystają z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentom przysługuje darmowa, ruchoma proteza akrylowa raz na pięć lat, osoby chorujące na nowotwór i wynikające z jego powodu powikłania obowiązują oddzielne zasady. Poza protezami akrylowymi, które oferuje NFZ istnieją jeszcze inne rodzaje protez zębowych.

Wyróżnia się następujące: protezy zębowe ruchome (szkieletowe, całkowite, częściowe i nakładkowe) i protezy zębowe stałe (mosty protetyczne, wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe, korony).

Protezy zębowe stałe Cena
mosty protetyczne w zależności od liczby punktów (ok.200 zł za punkt)
korony w zależności od materiału (od kilkuset złotych i więcej za jedną)
wkłady koronowe od kilkuset złotych za jeden
wkłady koronowo-korzeniowe od ok.400 zł za jeden

Protezy zębowe – wskazania i przeciwwskazania

Protezy zębowe przeznaczone są dla osób, które posiadają pojedyncze ubytki w uzębieniu lub nie mają w ogóle naturalnego uzębienia. Braki w tym zakresie mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne (problemy z układem trawiennym), estetyczne (zmiana mimiki twarzy i wyglądu), samopoczucia (obniżona samoocena), jak i problemy z wymową.

Jeśli zaś chodzi o przeciwwskazania, to protezy zębowe nie powinny być wykonywane w pewnych, szczególnych przypadkach. Jeśli chodzi o stałe uzupełnienia protetyczne, to wyróżnia się trzy grupy takich kryteriów:

  • ogólne bezwzględne (np. ciąża, choroby krwi),
  • ogólne względne, które można wyleczyć, a następnie przystąpić do ponownego zabiegu (np.nałogi, zaawansowana parodontoza, przyjmowanie niektórych leków),
  • miejscowe (np. zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego, niewystarczająca przestrzeń między zębami znajdującymi się obok siebie).
Przeciwwskazania do wykonania protez ruchomych dotyczą zwykle indywidualnych uwarunkowań pacjenta (uczulenia, nieprawidłowy kształt kości szczęki).

Proteza zębowa – jak wygląda badanie przed zabiegiem?

Aby założyć protezę zębową, należy wcześniej przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz zbadać stan jamy ustnej. Jeśli podczas badania nie zostaną wykryte żadne przeciwwskazania, może przystąpić do procesu protetycznego. Lekarz ustala z pacjentem plan dalszego leczenia, rodzaj protezy, długość leczenia oraz koszty, jakie poniesie z tego powodu pacjent.

dr n. med. Krystian Krupski Po zatwierdzeniu wszystkich elementów przez pacjenta można przystąpić do działań właściwych, czyli przygotowywania indywidualnej protezy zębowej oraz jej zakładania– mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Protezy zębowe – jak wygląda zabieg?

Zgryz - zęby

Proces zakładania protez zębowych uzależniony jest od rodzaju zastosowanego uzupełnienia protetycznego. Protezy zębowe stałe mocowane na implantach wymagają więcej czasu, ponieważ sam zabieg ma dwa etapy: zakładanie implantów, a po sześciomiesięcznym okresie rekonwalescencji- koron lub mostów. W tym wypadu konieczne jest wykonanie znieczulenia miejscowego. Innym rozwiązaniem są protezy ruchome, które mocowane są do dziąseł na kilka sposobów: zatrzaski, klamry, klej lub utrzymują się naturalnie.


Bibliografia

1. M. Kuchta, A. Chwaleba, M. Gryszkiewicz, Eksperymentalna weryfikacja modelowania ugięć szkieletowej protezy zębowej o rozdzielonej kinematyce, X Szkoła komputerowego wspomagania projektowania, wytwarzania i eksploatacji, materiały konferencyjne, Jurata 2006
2. Pietruski JK, Pietruska M. Zastosowanie techniki galwanoform-ingu do wykonania koron teleskopowych. Protet. Stomatol. 2001
3. Beck KA, Sarantopoulos DM, Kawashima I, Berzins DW. Elemen-tal release from CoCr and NiCr alloys containing palladium. J Prosthodont. 2012

Komentarze 3

  • Miałem robione 2 mosty protetyczne w gdanskiej klinice protetycznej. Bez bólu oczywiście, cenowo w miare okej, zespół też bardzo godny zaufania.

  • PS: Robiłem 2 K2Dental jeśli juz od razu wspomniałem, zapomnialem dodac w komentarzu pierwszym 😛

  • Gdańsk, czy Warszawa, Poznań, to chyba nie ma znaczenia, ważne są opinie na necie bo trzeba je czytać, chyba, że ktoś idzie do takiego gabinetu z polecenia. Ale o zęby to warto dbać całe życie, ja sam mam 46 lat i już wkłady koronowe bo zaniedbałem ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

62 − = 61