Zagrożenia cesarskiego cięcia

4.9/5 - (8 votes)

Statystyki wskazują, że co trzecie dziecko przychodzi na świat przy pomocy cesarskiego cięcia. Dzięki temu zabiegowi chirurgicznemu zminimalizowano zagrożenia wiążące się z porodem, zarówno te dotyczące matki, jak i dziecka. Wiele kobiet bardzo chętnie wybiera właśnie tę metodę, nawet jeżeli nie ma ku temu medycznych wskazań. Nie warto jednak decydować się na nią zbyt pochopnie. Cesarskie cięcie jest dość poważną operacją, podczas której następuje nacięcie brzucha i macicy. Tak, jak w przypadku i innych operacji, może się ono wiązać z pewnymi powikłaniami. Jakie są zagrożenia związane z cesarskim cięciem?

Zagrożenia cesarskiego cięcia dla zdrowia matki

Podczas „cesarski” wykonuje się chirurgiczne kilkucentymetrowe nacięcie, które następnie zostaje zszyte. Zdarza się, że taka rana pooperacyjna może się później nieprawidłowo goić. Może także dojść do uszkodzenia pęcherza moczowego albo problemów z jelitami. Powikłania mogą się również pojawić w związku ze znieczuleniem. Znieczulenie zewnętrzoponowe może wywołać spadek ciśnienia krwi, a także silny ból głowy lub ból w okolicach lędźwiowych. Niebezpieczniejsza jest pod tym względem narkoza, niesie ona ze sobą ryzyko związane z zachłyśnięciem się treścią żołądka i nieprawidłową inkubacją.

Podczas naturalnego porodu w ciele kobiety produkuje się hormon zwany oksytocyną, stymuluje on wydzielanie mleka i skurcze macicy, które powodują jej obkurczanie. Po cesarskim cięciu, kobiecie podaje się w kroplówce syntetyczną oksytocynę. Mimo to, matki, które zdecydowały się na taki zabieg, są narażone na nieprawidłowe obkurczanie się macicy, mogące prowadzić do intensywnego krwotoku. Czasem konieczne staje się w takim wypadku usuniecie macicy.

Ponadto, wyniki badań wskazują, że kobiety, które poddały się cesarskiemu cięciu częściej skarżą się na problemy z naturalnym karmieniem, niż te po porodzie fizjologicznym. Problemy z laktacją mogą być wywołane stresem związanym z operacją, nadmiarem syntetycznej oksytocyny albo brakiem kontaktu między matką a dzieckiem w pierwszych godzinach po porodzie.

Zagrożenia cesarskiego cięcia dla dziecka

Poród siłami naturalnymi znacznie ułatwia dziecku przystosowanie się do nowych warunków, chociażby zrobienie pierwszego oddechu. Natomiast cesarskie cięcie skutkuje nieraz u noworodka zaburzeniami oddychania, które są zazwyczaj jedynie przejściowe. Jak wykazano, tak urodzone maluchy częściej cierpią na kolki i bóle brzucha, co ma związek z ich nieprawidłową florę bakteryjną jelit. Ponieważ nie mają kontaktu ze skórą matki, brak też im często flory bakteryjnej skóry, co znacznie wpływa na obniżenie ich odporności. To zaś zwiększa ryzyko pojawienia się zakażeń, a także ‒ w późniejszym okresie życia ‒ astmy i alergii. By temu zapobiec zaleca się jak najszybciej po porodzie przyłożyć dziecko do piersi nowej mamy.

Pamiętajmy, że kobiece obawy związane z cesarskim cięciem, choć nie są bezpodstawne, to nie powinny być też wyolbrzymione. Współczesna medycyna dokłada ogromnych starań, by zarówno matka, jak i dziecko byli w jak najlepszym stanie po takim zabiegu. Odpowiednia rekonwalescencja, dbanie o zdrowie i higienę zapewni kobiecie szybki powrót do pełnej sprawności. Nie trzeba bać się cesarskiego ciecia, pamiętajmy, że może ono uratować nasze zdrowie, a w rzadkich i drastycznych przypadkach nawet życie.

Komentarze 2

  • W końcu ktoś poruszył ten temat. Bo wszędzie się wszyscy rozpływają nad tym, że cesarskie cięcie jest takie super i warto to zrobić, ale ciągle ktoś zapomina, że w rzeczy samej są też zagrożenia i trzeba mieć to na uwadze, a nie być pewnym, że nic się nie stanie i są same pozytywy takiego porodu, a właściwie jego uniknięcia.

  • Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś sprawa była jasna. Jak kobieta urodzi poprzez cesarskie cięcie, to praktycznie wiadomo, że będzie to jej ostatnie dziecko. Bo kolejnej ciąży już na pewno nie donosi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 5