Zalety cesarskiego cięcia

5/5 - (10 votes)

Ciąża to bez wątpienia radosny czas oczekiwania na swoją pociechę. Jest to jednak również etap, kiedy rodzi się wiele obaw związanych z porodem. Wybór metody rodzenia jest bardzo trudną decyzją, zwłaszcza dla kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie aspekty, okazać się może, że istnieje przewaga cesarskiego cięcia nad porodem naturalnym.

Cesarskie cięcie jest metodą rodzenia, którą sklasyfikować można jako zabieg operacyjny. Polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz mięśnia macicy, tak aby móc wydobyć dziecko z łona matki. Jest to oczywiście zabieg ze znieczuleniem, dlatego nie powinno się odczuwać żadnych dolegliwości w jego trakcie. Jest to również krótki zabieg, którego finał nastąpić powinien maksymalnie do godziny czasu.

Cesarskie cięcie a poród naturalny

Zalety cesarskiego cięcia wydają się przeważać nad porodem naturalnym. Przede wszystkim na plus wydaje się być znajomość dokładnej daty przyjścia na świat dziecka. Jest to z reguły planowana metoda rodzenia, stąd można się do niej odpowiednio przygotować, a także nastawić psychicznie. Z kolei poród naturalny nie jest łatwy do przewidzenia. Zazwyczaj następuje znienacka, stąd też może zacząć się w najmniej odpowiednim momencie.

Podczas cesarskiego cięcia nie trzeba się też obawiać utraty sił, które tak ważne są podczas rodzenia w sposób naturalny. Jest to krótki zabieg, z dokładnie zaplanowanym działaniem, podczas którego rodząca kobieta nie musi zmagać się ze skurczami, bólami czy koniecznością parcia. Rodzenie własnymi siłami bywa niekiedy bardzo bolesne i wyczerpujące fizycznie, a łączny czas porodu może trwać nawet kilkanaście godzin.

Atrakcyjność seksualna po cesarskim cięciu

Atrakcyjność seksualna dla wielu kobiet to bardzo ważny aspekt. Jednak po porodzie w sposób naturalny wygląd pochwy może się zmienić. Ulega ona najczęściej rozciągnięciu, niekiedy również dochodzi do nacięcia krocza, co może pozostawiać blizny. Cesarskie cięcie pozwala uniknąć takich skutków ubocznych, gdyż narządy rodne pozostają po nim nienaruszone. Ponadto unika się także dolegliwości, które mogą wystąpić po porodzie naturalnym. Najczęściej są to bowiem nietrzymanie moczu, problemy z jego oddawaniem czy wypróżnianiem.

Istnieją również inne atuty cesarskiego cięcia, które mają bezpośredni związek z dzieckiem. Przede wszystkim, jego główka nie ulega zniekształceniu, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego porodu, gdzie wówczas główka przeciskać się musi przez wąski kanał rodny. Wiąże się to również z faktem, że przy cesarskim cięciu występuje mniejsze ryzyko niedotlenienia dziecka. Noworodek jest po prostu mniej zmęczony porodem, niż w przypadku naturalnego przyjścia na świat.

Niekiedy poród za pomocą cesarskiego cięcia jest konieczny, ze względu na rozmaite wskazania, zwłaszcza związane ze zdrowiem matki i dziecka. Jednak i kobiety, które mają wybór powinny wziąć tę możliwość pod uwagę. Mając w świadomości powyższe zalety cesarki, łatwo można dojść do wniosku, że metoda ta zapewnia przede wszystkim komfort psychiczny zarówno przyszłej mamy, ale też i jej bliskich.

Komentarze 2

  • No w sumie cesarskie cięcie ma sporo zalet z pokonaniem bólu na czele, ale jakby nie patrzeć, są też zagrożenia. A tego się najbardziej boję – że wybiorę dla własnej wygody, a moja kochana fasolka przez to ucierpi.

  • No muszę przyznać, że spałem z kobietami po porodach naturalnych oraz z takimi, które miały cesarskie cięcie i różnica bez wątpienia JEST. Nie ma się co oszukiwać, jeśli kobieta nie myśli tylko o swojej przyjemności, to cesarskie cięcie jest co najmniej wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

11 − = 5