Cesarskie cięcie krok po kroku

5/5 - (7 votes)

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu brzucha, macicy i wyjęciu dziecka. Jest to operacja stosunkowo prosta i bezpieczna, zarówno dla matki, jak i dla maluszka. Obecnie w ten sposób na świat przychodzi co trzeci noworodek.

O cesarskim cięciu można zdecydować się jeszcze przed porodem. Zazwyczaj dokonuje się go w sytuacji nieprawidłowego ułożenia dziecka, przodującego łożyska, ciąży bliźniaczej i jeżeli matka już wcześniej przechodziła cesarskie ciecie. Decyzja o tej operacji może jednak zapaść nagle, np. jeżeli dziecko jest niedotlenione lub występuje zahamowanie akcji porodowej. Przyszłe matki często obawiają się tego, jak wygląda cesarskie cięcie. Postaramy się rozwiać wszystkie niepokoje i niejasności związane z tym zabiegiem.

Cesarskie cięcie krok po kroku

Kobiety powinny przygotowywać się do cesarskiego cięcia podobnie, jak do porodu naturalnego. Jeżeli operacja została zaplanowana, to zgłaszamy się do szpitala na około dzień przed zabiegiem. Tam na początku wypełnimy dokumentację medyczną i zostajemy poddane wszystkim najpotrzebniejszym badaniom. Następnie skontaktuje się z nami anestezjolog, cesarskie cięcie dokonuje się bowiem pozostając pod wpływem znieczulenia. Jeżeli operacja była wcześniej zaplanowana, to jest to przeważnie znieczulenie, przy którym pozostajemy przytomne. Jeżeli natomiast decyzja o cesarskim cieciu zapadła nagle, pod wpływem stanu zdrowia matki, albo dziecka, kobieta poddawana jest narkozie.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Przed cesarskim cieciem nie powinno się nic jeść przynajmniej przez sześć godzin, wykonana zostanie także lewatywa, która przygotuje do zabiegu nasz układ pokarmowy. Wcześniej odwiedzi nas pielęgniarka, która ogoli nasze włosy łonowe, zmierzy ciśnienie i temperaturę oraz założy wenflon, czyli wkłucie do żyły. Następnie przyjdzie do nas anestezjolog i założy nam cewnik, za pomocą którego zostaniemy znieczulone. I choć samo wkłucie cewnika nie powinno boleć, to wiele pań określa je jako dość nieprzyjemne. Cewnik zakładany jest między oponami pokrywającymi rdzeń kręgowy. Podczas jego zakładania przyjąć specjalną pozycję: obrócić się na bok, lub usiąść z podwiniętymi nogami i wygiętym kręgosłupem.

Przebieg cesarskiego cięcia

Przebieg cesarskiego cięcia nie jest zbyt skomplikowany. Kobiety nie wiedzą jednak, jakie czynności wykonują dokładnie lekarze, gdyż w okolicy ich klatki piersiowej rozstawia się specjalny parawan. Dzięki temu przyszłe matki mogą pozostać spokojne, a w dodatku, za sprawą znieczulenia, nie odczuwają żadnego bólu, ani dyskomfortu. Lekarz wykonuje zazwyczaj poziome nacięcie kilka centymetrów ponad kością łonową. Takie nacięcie ma ok.10 cm. Po wyciągnięciu dziecka, nacięcie zostaje zaszyte. Cały zabieg nie trwa dłużej niż 40-50 min. Na koniec podaje się kobiecie antybiotyki, które uchronią przed ewentualnym zakażeniem. Ponieważ cesarskie ciecie jest poważną operacją, konieczne jest później monitorowanie stanu zdrowia mamy, a więc badanie jej ciśnienia, temperatury, a także sprawdzanie, jak goi się rana. Cesarskie cięcie nie wpływa na pierwsze kontakty kobiety z dzieckiem. Matka może mieć malucha przy sobie, nie ma też przeciwwskazań w karmieniu go piersią.

Komentarze 3

  • Pamiętajcie, że cesarskie cięcie to nie jest jakiś błahy zabieg, a normalna operacja. Ze znieczuleniem, rekonwalescencją i wszystkimi skutkami operacji. Bo jak czytam wpisy niektórych dziewczyn, to mam wrażenie, że spodziewacie się jakby to miała być depilacja, i następnego dnia bez niczego pójdziecie do domu. Nic bardziej mylnego – po pierwsze nie od razu, a po drugie do pełni sił będzie daleko.

  • Najważniejsze to wszystko dobrze zaplanować. Można przewidzieć dokładny termin i wręcz w przybliżeniu wybrać z lekarzem termin porodu, czyli cesarskiego cięcia. To niewątpliwie jest wygoda, która nie jest możliwa przy naturalnym porodzie, który może się zdarzyć, jak miasto będzie kompletnie zablokowane przez np. maraton. I co wtedy?

  • […] badań – morfologii, układu krzepnięcia, grupy krwi i elektrolitów. Dokładna wiedza, jak przebiega cesarskie cięcie krok po kroku, pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości i zaplanować rekonwalescencję, czy zorganizować pomoc w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

38 + = 39