Implanty zębowe to współcześnie najprostszy sposób na wypełnienie braków zębowych w jamie ustnej. Braki mogą dotyczyć zarówno pojedynczych zębów, jak i większych ubytków. Stanowią stabilną podstawę dla mocowanych następnie koron zębów, które w przeciwieństwie do sztucznych korzeni są widocznym efektem pracy stomatologa.
Implanty zębowe- rodzaje
Implanty zębowe różnią się między sobą w wielu kwestiach. Pierwszą różnicą jest materiał, z którego są wykonane (wyróżniamy implanty zębów tytanowe lub cyrkonowe), a także producent, dzięki czemu implantologia zwiększa różnorodność swojej oferty i może spełnić oczekiwania i potrzeby większej liczby pacjentów.
W ofercie gabinetów stomatologicznych można znaleźć między innymi:
- implanty zębowe Bego, które zostały opracowane na kształt śruby. Niemiecki producent oferuje aż kilka linii implantów: Bego Semados S-line, Bego Semados RI-line, Bego Semados MINI, Bego Semados SC/SCX oraz Bego Semados RS/RSX, które różnią się podstawowymi parametrami,
- implanty zębowe BICON, są najkrótsze i wykorzystywane u pacjentów, u których budowa kości uniemożliwiała lub utrudniała cały proces,
- implanty zębowe Astra są najbardziej odporne i trwałe, dostępne w kilku, praktycznych modelach.
Implanty stomatologiczne – grupa odbiorców
Implanty stomatologiczne przeznaczone są dla osób dorosłych, u których zakończył się proces tworzenia się tkanki kostnej. Można nimi wypełnić pojedyncze braki w uzębieniu, jak i kilka. Mocowane są również u pacjentów, którzy w ogóle nie mają już naturalnego uzębienia. Przed zabiegiem wszystkie zęby muszą być jednak wyleczone. Sztuczne korzenie, a następnie korony pozwalają odzyskać zdrowie, jak i piękny uśmiech.
Implanty zębów- przeciwwskazania do zabiegu
Nie wszystkie osoby mogą mieć implanty zębów. Przeciwwskazaniem jest ogólny, zły stan zdrowia, ale przede wszystkim brak właściwej jakości kości, która jest warunkiem koniecznym do wszczepienia implantu. Czasami jest możliwość jej nadbudowy lub całkowitej odbudowy, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami i przedłużeniem całego procesu. Implantów nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.
Implanty stomatologiczne- przygotowanie i leczenie
Zanim implanty stomatologiczne zostaną wszczepione, odbywa się wizyta konsultacyjna, podczas której przeprowadzany jest wywiad z pacjentem oraz zleca się wykonanie dodatkowych badań. Pozytywna opinia lekarza prowadzącego oraz przedstawienie planu leczenia pacjentowi pozwala rozpocząć proces wprowadzania implantu. Na początku wykonywane jest znieczulenie miejscowe, po którym stomatolog wykonuje otwór w dziąśle na implanty zębów.
Kolejno następuje zaszycie rany, po czym trwa półroczny okres rekonwalescencji. Czasami można natychmiast przejść do dalszego uzupełniania braków i na sztucznych korzeniach mocowane są sztuczne zęby. Implanty i korony są wtedy zakładane podczas jednej wizyty. Alternatywą dla implantów są protezy oraz mosty
Implanty zębowe- zalecenia szczegółowe
Implanty zębowe powinny być pielęgnowane tak samo jak naturalne zęby.
Mocowane są na całe życie, ale to od pacjenta zależy w jakim stanie będą po kilku latach, dlatego po samym zabiegu, warto przestrzegać następujących zaleceń:
- unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
- nie spożywać twardych i ostrych pokarmów (do dwóch godzin),
- nie wypijać gorących napojów (do dwóch godzin),
- umyć zęby dopiero drugiego dnia (nową i miękką szczoteczką),
- przez jakiś czas powstrzymać się od palenia papierosów oraz innych używek,
- jamę ustną dezynfekować specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu.
Implanty zębowe to świetny wynalazek ;d. Ja na szczęście takiego nie posiadam. W obecneij chwili mam wszystkie ząbki na miejscu ;d, ale kto wie..wypadki chodzą po ludziach.
Jak zobaczyłem na pewnej reklamie cenę 2000zł za implant to myślałem, że to tanio, ale nie wiedziałem, że to cena samego implantu. Do tego trzeba brać pod uwagę wizyty oraz dobreanie i złożenie korony ;d. Więc jak ktoś myśli, że starczy mu 2k na implant zębowy to się grubo myli 😛