Endometrioza po cesarce

5/5 - (16 votes)

Endometrioza to obecnie coraz częściej występujące schorzenie. Jakie mogą być objawy tej choroby i w jaki sposób może przebiegać jej leczenie?

Co to jest endometrioza

Endometrioza to inaczej wędrująca śluzówka macicy. Tego typu komórki, które powinny pozostawać w jamie macicy, w sytuacji patologicznej mają możliwość wydostawania się na zewnątrz i wędrowania po organizmie. W takim przypadku mogą one wnikać do innych tkanek. Jednocześnie nie zmieniają się jednak inne właściwości tych komórek, co sprawia, że co miesiąc podczas okresu mogą pojawiać się krwawienia nie tylko z jamy macicy, ale również z komórek wszczepionych w inne narządy.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy to między innymi nasilone bóle miesiączkowe, pojawienie się krwi w kale i w moczu. Ponadto endometrioza powoduje bardzo często stany zapalne. Jeśli dotyczą one jajowodów lub jajników, mogą być powodem bezpłodności. Dlatego też tak istotne jest, by endometrioza została w porę rozpoznana.

Leczenie endometriozy

W przypadku takiej choroby jak endometrioza leczenie rozpoczyna się przede wszystkim od trafnej diagnozy. Tymczasem jednak nie jest o nią wcale łatwo, ponieważ nie wszystkie objawy tego schorzenia są charakterystyczne. Na szczęście obecnie możliwe jest sprawdzenie metodą laparoskopową, czy w danym narządzie nie występują ogniska endometriozy. W ten sam sposób można także je usunąć, jednak taka operacja nie daje pewności co do tego, czy endometrioza nie rozwinie się ponownie – w tym temacie więcej tu: http://endometriosis.net.pl/.

W takim przypadku jak endometrioza objawy mogą często powracać, dlatego też stosuje się różne metody leczenia objawowego. Nie istnieje obecnie stuprocentowo skuteczna metoda leczenia endometriozy. Często nie jest wiadomo, co dokładnie jest przyczyną tego schorzenia, dlatego też trudno jest jej zapobiegać.

Endometrioza po cięciu cesarskim

Uważa się, że ogólnie przyczyna występowania endometriozy nie jest znana. Często zdarza się, że choroba ta jest dziedziczona. Czasami może pojawić się również endometrioza po cesarce. Schorzenie po tego typu operacji związane jest z przeniesieniem komórek śluzowych jamy macicy w okolice zszycia rany. Endometrioza tego typu może być zazwyczaj szybciej rozpoznana, ponieważ takie powikłanie może występować w tym przypadku.

Leczenie endometriozy w standardowym przypadku polega na usunięciu wszczepionych komórek. Ponadto konieczna jest zazwyczaj terapia hormonalna, która ma na celu ograniczenie przerostu komórek jamy macicy. Zamiast kuracji hormonalnej, niektórzy lekarze polecają zajście w ciążę. Ze względu na to, iż konsekwencją endometriozy może być niepłodność, często zalecaną metodą jest in vitro. Choć i w tym przypadku sukces w postaci implantacji zarodka jest mniej prawdopodobny niż u kobiety zdrowej, to jednak wiele kobiet decyduje się na ten krok. Ciąża może bowiem zastąpić wielomiesięczną terapię hormonalną.

Leczenie objawów endometriozy nie polega jedynie na usuwaniu komórek z narządów. Równie istotna jest poprawa komfortu kobiety cierpiącej na to schorzenie. Niezbędnym środkiem leczniczym są więc nie tylko hormony, ale także leki przeciwbólowe, które będą w stanie zaradzić bolesnym miesiączkom. Metoda leczenia endometriozy zależy zazwyczaj od tego, w jakim stopniu zaawansowania znajduje się choroba w momencie diagnozy. W przypadku niższych stopni, bardziej zaawansowane leczenie zazwyczaj nie jest konieczne, a sama choroba nie przeszkadza w codziennym życiu kobiety, nie utrudnia również zajścia w ciążę. Im stopień rozwoju choroby jest wyższy, tym trudniej jest o właściwą implantację zarodka, a objawy schorzenia są dużo bardziej natężone i mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Komentarze 2

  • Objawy endometriozy mogą zostać przeoczone, ale to nie znaczy, że każdy może olać to co się dzieje. Gorzej, że lekarze też pozwalają sobie na to. A to już dla mnie jest kryminał. Jak doświadczony lekarz może nie postawić prawidłowej diagnozy, że to endometrioza? Przecież nie ma takiej opcji: albo debil, albo specjalnie. Tak czy tak – do prokuratury to się nadaje, a nie izby lekarskiej.

  • A co to znaczy doświadczony lekarz? Jak idziesz do lekarza na NFZ to się nie dziw, że nie wie co to jest endometrioza. Naprawdę szkoda zapłacić tą stówkę żeby mieć porządnego lekarza raz na jakiś czas? Przecież to nie majątek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + = 18