Cesarskie cięcie na życzenie

5/5 - (15 votes)

Cesarskie cięcie jest poważną operacją, po której kobieta dłużej dochodzi do pełni sił, niż w przypadku porodu siłami natury. Jednak poród naturalny jest niezwykle bolesny, dlatego też wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie na życzenie i jest gotowych nawet zapłacić za ten zabieg. Jakie trzeba spełniać warunki, aby poród mógł odbyć się poprzez cesarskie cięcie? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

W części krajów Europy kobieta sama decyduje czy chce rodzić dziecko siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie. W Polsce oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje. W szpitalach kobiety rodzą naturalnie, a cesarskie cięcie wykonywane jest tylko w sytuacjach, gdy istnieją do tego wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki czy dziecka.

Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie

Najważniejsze wskazania do wykonania cesarskiego cięcia to:

  • wypadnięcie pępowiny (pępowina znajduje się w szyjce lub pochwie i spowodować może odcięcie tlenu dla dziecka),
  • odklejenie łożyska,
  • przodujące łożysko (łożysko blokuje szujkę macicy i nie pozwala na normalny poród),
  • zakażenie dróg rodnych, opryszczka (ryzyko zakażenia podczas porodu dziecka),
  • zakażenie matki wirusem HIV,
  • zbyt duża główka dziecka,
  • przebycie dwóch cesarskich cięć,
  • słaba reakcja skurczowa w czasie porodu (ryzyko zbyt długiego porodu i niedotlenienia dziecka),
  • zaburzenie czynności serca,
  • poważna wada wzroku matki, grożąca odklejeniem siatkówki,
  • niewłaściwe ułożenie dziecka,
  • konflikt serologiczny.

Cesarskie cięcie na życzenie w Polsce

W polskich szpitalach cesarskie cięcie musi mieć zawsze uzasadnienie natury medycznej. Inaczej jest jednak w prywatnych klinikach. W nich za dodatkową opłatą wykonywane są cesarskie cięcia na życzenie, gdyż to kobieta decyduje o tym w jaki sposób chce rodzić. Poród przez cesarskie cięcie ma wiele zalet. Pozwala przede wszystkim na zaplanowanie terminu porodu, poza tym kobieta nie cierpi, a poród tego typu trwa znacznie krócej niż naturalny. Dziecko jest natomiast mniej zmęczone, a kobieta nie musi zmagać się z dolegliwościami związanymi z ranami w kroczu i niezbyt przyjemnym oddawaniem moczu i kału.

Cesarskie cięcie, jak każda operacja, niesie ze sobą jednak pewne ryzyko. W przypadku niektórych dzieci mogą pojawić się przejściowe zaburzenia oddychania. Poza tym w czasie operacji może dojść do zakażenia lub krwotoku, wymagającego transfuzji krwi. Samo znieczulenie z kolei może osłabić matkę, wywołać u niej nudności i zawroty głowy, a rana goi się dość długo. Poza tym w wielu przypadkach przy porodzie nie może być obecny ojciec dziecka.

Cesarskie cięcie na życzenie – kontrowersje

Cesarskie cięcie na życzenie ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Decyzję w tej kwestii powinna podjąć kobieta, po analizie zalet i wad tego rozwiązania. Trzeba się jednak w tej sytuacji liczyć z dodatkowymi kosztami. W prywatnej klinice cesarka na życzenie to koszt kilku tysięcy złotych (6-10 tysięcy w zależności od renomy kliniki i wielkości miasta, w której się znajduje). W państwowym szpitalu operacja ta przeprowadzana jest tylko wówczas, gdy jest to konieczne i wskazane ze względów zdrowotnych. Ma na celu ratowanie życia matki lub dziecka.

Komentarze 2

  • Wszystko fajnie, ale czemu w Polsce nie jest jak w każdym cywilizowanym kraju i nie można bez problemu zdecydować, że chce się cesarskie cięcie na życzenie? Przecież to nic nie zmienia, a te wszystkie obejścia to tylko fikcja, bo trzeba wymyślać bzdury i pisać w papierach. No chyba, że chodzi o to żeby lekarze dodatkowo zarobili, to wtedy nie mam pytań.

  • Pewnie, że o to chodzi. Przecież za każdym razem jest tak, że jak chcesz przeprowadzić cesarskie cięcie na życzenie to wszystko musisz obgadać w prywatnym gabinecie ginekologa. Żaden lekarz w państwowym szpitalu o tym mówić nie będzie, ale już na prywatnej wizycie lekarskiej to co innego – od razu się z troską pochyli i sam zapyta czy cesarka nie będzie lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 6 =