Na forach zwykle cesarskie cięcie ma tyle samo zwolenniczek, co przeciwniczek. Bardzo często pada również sugestia, że kobieta, która rodziła przez cesarskie cięcie, tak naprawdę nie doświadczyła trudów porodu. Warto jednak pamiętać, że cesarskie cięcie jest operacją, co sprawia, że zarówno sam poród, jak i połóg następujący po takim porodzie, również różni się od połogu mamy rodzącej siłami natury.
Cesarskie cięcie i co dalej
W zależności od tego, czy cesarskie cięcie było zaplanowane, czy też doszło do niego w ostatniej chwili w związku z komplikacjami okołoporodowymi, nieco inaczej wygląda samo znieczulenie do porodu. W pierwszym przypadku jest to znieczulenie przewodowe, w drugim może dojść do znieczulenia ogólnego, po którym młoda mama może mieć problemy z gardłem oraz z bolesnym odkrztuszaniem wydzieliny z płuc. Bezpośrednio po wybudzeniu kobieta otrzymuje środki przeciwbólowe, a w ciągu kilku godzin także wstaje. Zarówno wstawanie, jak i wyjęcie cewnika następuje zazwyczaj w ciągu pierwszej doby po porodzie.
Powrót do domu po cesarskim cięciu
W zależności od decyzji lekarza, wyjście do domu po cesarskim cięciu następuje w ciągu kilku dni po porodzie. W tym czasie dochodzi do wydalania odchodów poporodowych, zatem młoda mama musi szczególnie zadbać o higienę, powinna również często zmieniać podkłady. Przy porodzie przez cesarskie cięcie odchody poporodowe pojawiają się przez 3-4 tygodnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na gojącą się ranę po cesarskim cięciu. W tym przypadku ważne jest, aby pamiętać, żeby przy kichaniu czy kaszlu dodatkowo przycisnąć do brzucha poduszkę, co zminimalizuje ryzyko podrażnienia rany. Zwykle po 6-8 dniach od porodu konieczna jest wizyta u lekarza w celu zdjęcia szwów.
Na co zwracać uwagę po cesarskim cięciu
Wyjście ze szpitala po cesarskim cięciu oznacza, że mama może się zajmować dzieckiem, ale wiele czynności musi wykonywać przy wsparciu partnera lub rodziny. Kobieta powinna zwracać uwagę na kolor odchodów poporodowych oraz stan rany po cesarskim cięciu. Wszelkie niepokojące objawy, w szczególności gorączka, ból lub znaczne zaczerwienie rany czy nasilające się krwawienie z dróg rodnych, powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym. W domu kobieta po cesarskim cięciu powinna unikać podnoszenia cięższych przedmiotów oraz męczących prac domowych. Taki stan zwykle się utrzymuje przez 8 tygodni. Po tym czasie zwykle kobiety mogą powoli wracać do poprzedniej aktywności, także fizycznej w postaci regularnych ćwiczeń. Nieco wcześniej, bo w okolicy 6 tygodnia po cesarskim cięciu, można powrócić do aktywności seksualnej.
Przejściowy spadek formy, także psychicznej, nie powinien niepokoić, jednak jeśli stan apatii i zniechęcenia po porodzie przedłuża się i trwa dłużej niż 2 tygodnie, młoda mama powinna to skonsultować z lekarzem. Bardzo często w tym okresie kobiety cierpią z powodu niewyspania oraz natłoku nowych obowiązków, wynikających z konieczności opieki nad dzieckiem. Stąd bardzo ważna staje się pomoc najbliższych, zwłaszcza że kobieta po cesarskim cięciu nie może wykonywać wszystkich czynności, które dla innych domowników mogą nie stanowić problemu.
Trzeba pamiętać, żeby po cesarskim cięciu się oszczędzać przez dobry miesiąc. Bo inaczej mogą pojawić się ogromne kłopoty z wewnętrznym krwawieniem włącznie. U mnie tak było, ale mąż w rejsie i nie zawsze miał kto pomóc w noszeniu Alicji. Mimo, że kruszynka lekka to lekarz powiedział, że to właśnie od tego i skończyło się na rehabilitacji na kolejny miesiąc.
Blizna po cesarskim cięciu to zawsze jest taka sama blizna jak po każdej innej operacji. Nic więc dziwnego, że się rozłazi jak dźwigasz ciężary. A to, że to dziecko i trzeba je przewinąć czy nakarmić, to nic nie zmienia.