Wady cesarskiego cięcia

5/5 - (6 votes)

Cesarskie cięcie, odkąd pojawiło się i stało z czasem rutynową ginekologiczną operacją, uratowało już bardzo wiele istnień ludzkich. Stosuje się je głównie wtedy, gdy życie matki lub dziecka byłoby zagrożone w czasie porodu naturalnego – kiedy płód jest ułożony nieprawidłowo, gdy mama ma wadę serca lub nadciśnienie, kiedy jest zakażona niebezpiecznym wirusem HPV lub HIV. Od jakiegoś czasu jednak można w pewnych sytuacjach wybrać pomiędzy cięciem a porodem naturalnym. W obliczu tego wyboru warto poznać niedoskonałości cesarskiego cięcia, które powstało przecież nie po to, by zastąpić siły natury, ale by je wspomóc w razie konieczności i gdy okażą się zbyt słabe. Oto główne wady, z powodu których warto rozważyć wybranie naturalnego porodu, jeśli tylko jest on możliwy.

Powaga cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną, która wiąże się z przerywaniem ciągłości kilku warstw tkanek, a także podaniem narkozy. Powstaje spora rana, która następnie musi się porządnie zrosnąć i pozostawia po sobie długo znikającą bliznę. Trzeba to sobie uświadomić przed podjęciem decyzji – po cesarskim cięciu kobieta dochodzi do siebie o wiele dłużej, niż po porodzie naturalnym.

Druga ciąża po cesarskim cięciu

Dla mam, które planują drugie dziecko zaraz po pierwszym, z pewnością wadą będzie fakt, że po cięciu trzeba odczekać przynajmniej rok, by rana pooperacyjna porządnie się zabliźniła. Dopiero wtedy ponowne zajście w ciążę będzie bezpieczne i rozsądne. Czasem bywa, że przy kolejnej ciąży łożysko wrasta w miejsce po cięciu.

Ból i brak bólu przy cesarskim cięciu

Wprawdzie poród naturalny związany jest z bólem, jednak ból ten mija stosunkowo szybko. Niestety cesarskie cięcie wymaga przyjmowania środków przeciwbólowych przez pewien czas po operacji, a jeszcze przez kolejne dni rana daje o sobie znać, uwierając, boląc i przeszkadzając. O wiele dłużej trwa powrót do codziennych czynności i zaopiekowanie się noworodkiem. Warto też wspomnieć, że ryzyko depresji poporodowej jest większe. Odpowiada za to oksytocyna, która podczas porodu naturalnego pomaga w przetrwaniu wysiłku, pobudza laktację i stymuluje przywiązanie matki do dziecka. Wady cesarskiego cięcia to także pozbawienie matki naturalnego zastrzyku tego hormonu w wielkich ilościach.

Pierwszy kontakt z dzieckiem

Coraz więcej badań z zakresu dziecięcej psychologii pokazuje i potwierdza, jak ważne są pierwsze minuty kontaktu zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Oczywiście nie oznacza to w żaden sposób, że mama rodząca przez cesarskie cięcie nie kocha swojego dziecka lub nie przywiązuje się do niego, ale ta rozłąka i brak kontaktu w trudnym momencie przybycia na świat bywa bardzo nieprzyjemna.

Inne zagrożenia cesarskiego cięcia

W czasie porodu naturalnego z płuc dziecka wyciskane są płyny, dzięki czemu łatwiej jest mu zacząć oddychać, a ryzyko zapalenia płuc maleje. Niestety nie dzieje się tak przy porodzie przez cesarskie cięcie. Gdy znieczulenie jest ogólne, przy porodzie nie może też towarzyszyć ojciec dziecka, co dla niektórych pań (a także dla ojców) jest bardzo ważne. Pojawiają się też problemy z karmieniem, pokarm powstaje wolniej, a dziecko miewa zaburzony odruch ssania.

Komentarze 3

  • Wiele kobiet najpierw podejmuje decyzję, że będą miały poród przez cesarskie cięcie, a dopiero potem sprawdzają czy w ogóle taka możliwość jest. A wachlarz przeciwwskazań do tej operacji jest wcale nie mały i warto się z nim zaznajomić, bo może się okazać, że w wiele osób nie może zrobić cesarki, nawet jak słono zapłacą.

  • Przede wszystkim dziecko urodzone po cesarskim cięciu zazwyczaj nie może być karmione naturalnie, bo większość kobiet po takim porodzie po prostu nie ma pokarmu. Warto się wiec zastanowić czy chcecie pozbawić potomka tych naturalnych antybiotyków, które w mleku matki chronią dziecko przed chorobami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 55