Ile trwa cesarskie cięcie

4.7/5 - (7 votes)

Ciąża jest okresem pełnym zarówno małych i dużych radości, oczekiwania jak i niepokoju. Jeden z największych dotyczy oczywiście porodu – tego, jak przebiegnie, czy będzie bezpieczny dla dziecka, w miarę spokojny dla matki. Zwłaszcza kobiety będące w pierwszej ciąży boją się tego momentu. Warto zaopatrzyć się w rzetelną wiedzę, która najlepiej zniweluje lęk i pozwoli świetnie się przygotować. Wiele spośród często zadawanych pytań krąży wokół tematu cesarskiego cięcia – kiedy jest konieczne, jak przebiega, czy wymaga długiej hospitalizacji i wreszcie: ile trwa cesarskie cięcie.

Kiedy zaleca się wykonanie cesarskiego cięcia?

Są dwie klasy sytuacji, w których lekarz może zalecić wykonanie cesarskiego cięcia. Czasami z przyczyn zdrowotnych ustala to z przyszłą mamą już w trakcie ciąży, wyznaczając konkretny termin. Jakie są te wskazania? Przede wszystkim to nieprawidłowe położenie dziecka, gdy nie jest ono ustawione główką do przodu. Poród naturalny w takiej sytuacji jest niebezpieczny, a często niemożliwy, stąd zalecenie cesarskiego cięcia.

Czasem łożysko blokuje ujście macicy i wtedy także wykonuje się poród operacyjny. Oprócz tego do cesarskiego cięcia wskazań należą ciąże mnogie, choroba serca matki lub nadciśnienie, niewspółmierność porodowa (gdy miednica matki jest wąska, a dziecko duże) oraz zakażenie matki wirusami HIV lub HPV – ryzyko przekazania ich dziecku podczas porodu naturalnego jest ogromne. Czasem bywa też, że decyzja o cesarskim cięciu zapada na skutek niekorzystnego obrotu spraw przy naturalnym porodzie.

Jak długo trwa cesarskie cięcie?

Pomimo całej swojej wagi, poród operacyjny jest dzisiaj niezwykle rutynowo wykonywanym zabiegiem. Przebiega stosunkowo szybko. Najpierw oczywiście wykonuje się niezbędne czynności przygotowawcze – trzeba sprawdzić stan zdrowia matki i dziecka, podać znieczulenie ogólne lub miejscowe, które nie odbiera mamie świadomości (jednak nie dopuszcza do bólu).

Sama operacja jest wykonywana zwykle przez dwóch lekarzy, a czas cesarskiego cięcia w sumie, od wkroczenia anestezjologa do zaszycia rany wynosi około pół do jednej godziny. Dziecko pojawia się już w okolicach piątej minuty operacji – najdłużej trwa zwykle zaszywanie rany. Mama po zabiegu jest odwożona na oddział pooperacyjny a dziecko – na noworodki.

Ile czasu trzeba spędzić w szpitalu po cesarskim cięciu?

Wszystko zależy od wybranej placówki. Niektóre przyjmują kobiety już wieczorem przed dniem zabiegu, by dopilnować ich diety i wykonać wszelkie niezbędne badania (na przykład krwi). Inne proszą by zgłosić się rano, jeszcze inne – na godzinę przed zabiegiem, wymagając dostarczenia kompletu wykonanych badań i samodzielnego trzymania się diety (do znieczulenia trzeba koniecznie być na czczo). Po zabiegu zwykle trzeba pozostać w szpitalu kilka dni, nie więcej jednak niż sześć. Ten czas służy dojściu do siebie po operacji, a także po narkozie. Świeżo upieczona mama może w tym czasie mieć kontakt ze swoim dzieckiem, jednak jest on w większości przypadków regulowany przez personel szpitala, co często jest odbierane jako wielka wada tej formy porodu.

Komentarze 2

  • U mnie cesarskie cięcie zajęło może 30 minut ze wszystkim – szyciem po i tak dalej. Oczywiście wcześniej sporo czasu zajęło przygotowanie, znieczulenie, przewiezienie na salę i te rzeczy, ale jak czytam o porodach, które zajmowały kilkanaście godzin, to w ogóle nie ma żadnego porównania.

    • Sam zabieg to rzeczywiście jest kilkadziesiąt minut. Ale trzeba pamiętać, że od momentu zgłoszenia się do szpitala minie pare godzin – co najmniej! – zanim zaczniecie cieszyć się powiększeniem rodzinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 77 = 83