Blizna po cesarskim cięciu

5/5 - (7 votes)

Blizny po cesarskim cięciu to coś, czego kobiety niestety nie są w stanie uniknąć. Jest to nieodwracalna pamiątka, przypominająca matce o urodzeniu swojego dziecka poprzez cięcie cesarskie. Jednak blizna po cesarskim cięciu nie musi szpecić, jeśli odpowiednio będzie się ją pielęgnować. Jak więc dbać o świeżą ranę po cesarce i co zrobić, aby była ona później jak najmniej widoczna?

Blizna po cesarskim cięciu – jak pielęgnować świeżą ranę?

Dobrą wiadomością dla kobiet, jest to, że obecnie cesarskie cięcie robi się w poprzek brzucha, tuż nad spojeniem łonowym. Dzięki temu blizna po takim cięciu daje się łatwo ukryć pod bielizną, a panie mogą pozwolić sobie nawet na założenie stroju kąpielowego bez obawy o nieestetyczny wygląd swojego brzucha. Jednak zanim rana się zagoi i wytworzy się blizna, musi upłynąć kilka tygodni. Kluczową sprawą w tym okresie jest staranne dbanie o okolice rany pooperacyjnej, aby nie doszło do żadnych powikłań czy też zgrubień.

Rana operacyjna jest zszywana przez lekarza, w wyniku czego na skórze umieszczane są szwy nierozpuszczalne, zdejmowane zazwyczaj w ósmej dobie po operacji. Przez pierwsze godziny ranę osłania opatrunek, którego nie można moczyć. Jeśli kobieta chciałaby wziąć prysznic, to musi pamiętać o tym, aby dobrze przykryć opatrunek ręcznikiem. Natomiast po zdjęciu już opatrunku, trzeba dbać o to, aby rana i jej okolice były zawsze idealnie czyste. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia. Ranę można przemywać wodą z jakimś delikatnym środkiem myjącym typu mydło bezzapachowe czy też żel do higieny intymnej. Należy wystrzegać się barwników i konserwantów. Najlepiej stawiać na produkty hipoalergiczne przeznaczone dla niemowląt. Po umyciu należy delikatnie osuszyć ranę jednorazowym ręcznikiem, a następnie przetrzeć ją spirytusem salicylowym. Do czasu, aż rana się nie zagoi, kobieta powinna nosić lekką i przewiewną bieliznę. Wystrzegać się należy uciskających ranę majtek typu biodrówki. Najlepiej postawić na wysokie i bawełniane majtki, w których gumka nie przebiega na wysokości talii. Nie należy zapominać także o starannym myciu rąk po każdej wizycie w toalecie oraz szczególnego dbania o higienę intymną.

Blizna po cesarce – co stosować?

Chociaż u wielu kobiet blizna po cesarskim cięciu jest ledwie zauważalna, to nie jest to żadna reguła. Czasami niestety dojdzie blizny przerosłej, która jest szorstka, twarda i nieestetyczna. Niektórych kobiet dotyka również bliznowiec, czyli zgrubiała i wypukła blizna, która może być nawet bolesna w dotyku. Odpowiednia pielęgnacja na etapie gojenia się rany po cesarskim cięciu może uchronić przed szpetnie wyglądającą blizną. Po zdjęciu szwów zaczyna się gojenie blizny, więc warto już wtedy zastosować preparaty na blizny, które ułatwiają prawidłowe zabliźnianie się tkanek. Kobiety powinny wiedzieć, że przebudowa blizny może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. W tym czasie zachodzą w jej obrębie liczne procesy i nie jest ona jeszcze do końca uformowana, więc młode mamy mają wpływ na końcowy efekt. Warto więc w tym czasie regularnie stosować na skórę maści na blizny, ponieważ po roku rana będzie znacznie mniej podatna na działanie tego typu preparatów. Wówczas ostatnią deską ratunku mogą okazać się tylko drogie i inwazyjne zabiegi medycy estetycznej. Sprawdzi się maść silikonowa na blizny czy też preparaty zawierające heparynę, ekstrakt z cebuli, masa perłowa oraz kwas hialuronowy i preparaty zawierające wyciąg z wąkrotki azjatyckiej.

Komentarze 2

  • Teraz są takie lasery i możliwości medycyny estetycznej, że blizna po cesarskim cięciu to żaden problem. I to nie jest tak, że będzie prawie niewidoczna, zamaskowana itd. Znajomi nie będą wierzyć, nawet jak wiedzieli, że miałaś cesarskie cięcie. Zapewniam i zachęcam, ja już po 🙂

    • A możesz coś konkretnego polecić? Bo stosowałam kremy, dzięki którym blizna po cesarce nie jest tak widoczna, ale dalej ją widać. Zwłaszcza jak się tylko trochę opalę, to blizna jest zdecydowanie widoczna, co jest oczywiście bardzo krępujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 88 = 97