Seks po cesarskim cięciu

4.5/5 - (17 votes)

Wiele par małżeńskich zastanawia się, kiedy można kochać się po cesarskim cięciu. Chociaż decyzja o podjęciu współżycia po porodzie uzależniona jest od kondycji kobiety, to wielu z nas ma wątpliwości i obawy odnośnie bezpieczeństwa młodej mamy. Mężczyźni najczęściej obawiają się zmian, które mogą ich czekać w sferze intymnej swojej partnerki, a kobiety dyskomfortu podczas seksu. Pytanie więc brzmi, kiedy można się kochać po cesarskim cięciu?

Stan kobiety po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie wiąże się z okresem rekonwalescencji i tak jak to ma miejsce w przypadku porodu naturalnego, tak również w tym przypadku młoda mama jest zmęczona i wyczerpana. Dodatkowo towarzyszą jej skurcze macicy, ból piersi, a także może dojść do krwawienia połogowego. Nic więc dziwnego, że jest to czas, w którym kobiecie nawet nie przyjdzie myśleć o współżyciu, co panowie powinni uszanować. Cesarskie cięcie wiąże się także z raną pooperacyjną, o którą trzeba szczególnie dbać. Po zabiegu jest nakładany specjalny opatrunek, który musi zmieniać lekarz lub położna. Kobieta boryka się z obrzmiałym brzuchem oraz silnie różową blizną. Dodatkowo przez kilka tygodni po operacji towarzyszy jej miejscowy ból w okolicach blizny. Dopiero po zagojeniu się rany i odpadnięciu strupków, przystępuje się do ściągania szwów. Chociaż zwykle blizna nie powinna już boleć, to kobieta może odczuwać drętwienie, pieczenie, swędzenie, a nawet może się pojawić brak czucia w tym miejscu.

Zdarza się nawet tak, że w miejscu gojenia się rany dochodzi do zgrubienia tkanki, co wymaga interwencji chirurga. Najczęściej wystarczą maści czy konkretne zabiegi w celu pozbycia się nieestetycznych zgrubień. Jeśli chodzi o pielęgnację rany, to w pierwszych dniach nie można jej moczyć, dopiero po zagojeniu można umyć bliznę wodą i mydłem bezzapachowym. Kobiety powinny nosić przewiewne ubrania i unikać sztucznych materałów.

Seks po cesarskim cięciu

Jak widać, przez pierwsze tygodnie po operacji, stan kobiety nie pozwala na podjęcie współżycia, a proces gojenia jest uzależniony od indywidualnych możliwości organizmu danej pacjentki. Najczęściej lekarze zalecają sześciotygodniową abstynencję seksualną, czyli tyle ile wynosi okres zwany połogiem. Jednak nie każda kobieta będzie gotowa na miłosne igraszki, ponieważ najwięcej zależy od jej ogólnej kondycji. Niektóre młode mamy potrzebują po prostu dłuższego czasu na rekonwalescencję oraz zregenerowanie sił po porodzie, który jest dla organizmu niezwykłym wyzwaniem i stresorem. Czasami panom przychodzi czekać nawet trzy miesiące, ale nie jest to żadna reguła.

Warto wiedzieć, że im więcej partner przykłada się do pomocy swojej kobiecie, tym szybciej będzie ona w stanie odzyskać siły, które pozwolą na miłosne uniesienia. Opieka nad dzieckiem powinna więc zostać rozdzielona na dwoje rodziców. Poród dla kobiety jest nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym, ale także psychicznym. To kobieta powinna zadecydować więc o tym, kiedy będzie w pełni gotowa do tego, aby na nowo zacząć współżyć ze swoim partnerem.

Komentarze 3

  • Moja żona ma mieć cesarskie cięcie i sam nie wiem co mnie bardziej martwi – to, że może się coś nie udać, czy to że w sumie obojętnie czy będzie cesarka czy nie, to może wcale nie będzie dla mnie atrakcyjna seksualnie. I nie chodzi o kilogramy, które zapewne się pojawią, ale też o jakąś psychiczną barierę po tym jak urodzi dziecko.

  • Pięć tygodni po cesarskim cięciu to absolutne minimum żeby zacząć współżycie seksualne. Lepiej jednak odczekać więcej, bo po pięciu tygodniach kobieta może być co najwyżej bierna uczestniczką igraszek. A nawet wtedy może dochodzić do niepotrzebnych i niekontrolowanych napięć mięśni, które mogą sprawić, że rana zacznie się rozłazić i babrać.

  • Po cesarskim cięciu to jeszcze, ale kompletnie nie mogę sobie wyobrazić seksu po naturalnym porodzie… Dajcie spokój, to jakaś totalna porażka i nie dam sobie wmówić, że o tym nie myślicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − = 15