Pamiętacie jeszcze ze szkoły „Iliadę” i „Odyseję„? A może oscarową „Troję„? Wszystkie te dzieła, o mniej lub bardziej wątpliwej reputacji, łączy postać pewnego herosa. Niezniszczalny, piękny wojownik o mrocznym spojrzeniu. Tuż po urodzeniu matka zanurzyła go w świętej rzece. Musiała za coś złapać, by dziecko się nie utopiło. Wybór padł na piętę. Odtąd herosa nie można było zranić. Kobiety mdlały na jego widok, przeciwnicy błagali o łaskę. Achilles jednak gardził ludzkim życiem. Niestety, karierę zakończyło uderzenie w najsłabszy punkt. My też go mamy, ale nie pozwólmy piętom się pokonać! Kluczem do zwycięstwa jest wiedza.
Co to jest ostroga piętowa
Niektórzy określają ją jako uczucie pięty nabitej gwoździami. Nie mylą się tak bardzo. Calcar calcanei charakteryzuje się bowiem maleńkimi wypustkami, które wyrastają od strony podeszwy. Jednak ból pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynają naciskać na nerw.
Same zmiany spowodowane są przewlekłym stanem zapalnym rozcięgna, czyli pasa łączącego piętę i palce. Jest to ten element stopy, który odpowiada za prawidłowe ustawienie stopy. Ponadto przez kilkadziesiąt lat praktycznie samodzielnie dźwiga ciężar naszego ciała. Jak widać, łatwo go nadwyrężyć.
Przyczyny ostrogi piętowej
Oczywiście możemy cierpieć na zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego z przyczyn niezależnych, takich jak: wcześniej przebyte infekcje, płaskostopie, nieprawidłowa budowa stopy.
Często do bólu pięty przyczynia się nieprawidłowe obciążenie. Zacznijmy więc od ludzi z nadwagą. Nawet jeśli nie mają wystarczającej ilości ruchu, stopa jest zmuszana do dźwigania o wiele większego ciężaru. Dlatego nasze próby zrobienia z niej kolejnego Pudziana nic nie dadzą. Lepiej wziąć się w garść i pozbyć niepotrzebnego balastu, by pięta szybko mogła wrócić do formy.
Nie można także przedobrzyć z aktywnością fizyczną. Szczególnie, jeśli uprawiamy ciężkie sporty: bieganie, siatkówkę, taniec. Wystarczy podejmować wysiłek bez wstępu. Wtedy nierozgrzane mięśnie są bardziej podatne na urazy.
Okazuje się, że „zawody chodzące” także nie sprzyjają utrzymaniu zdrowia stóp. Na przykład kelnerki, z uwagi na charakter swojej pracy, są narażone na ostrogi piętowe. Wystarczy, że codziennie przez osiem godzin swojej zmiany kursują z tacką. Jeśli jeszcze dodamy do tego niewygodne buty, wysoki obcas, podeszły wiek – mamy już idealnie skomponowaną grupę ryzyka. Upewnijmy się, że do niej nie należymy.
Objawy ostrogi piętowej
Ból. Warto go jednak monitorować, ponieważ w przypadku calcar calcanei jest dość charakterystyczny. Początkowo pojawia się wyłącznie w trakcie ruchu, pozwala się nawet „rozchodzić”. Dopiero w bardziej zaawansowanej fazie odczuwamy go także podczas odpoczynku. I właśnie wtedy postanawiamy zasięgnąć pomocy specjalisty. Dodatkowe informacje o objawach znajdziesz po kliknięciu tutaj.
Leczenie ostrogi piętowej
Medyk z pewnością zleci nam wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ponadto dokładnie wyściska i opuka naszą kończynę, by zlokalizować ognisko bólu. To rozsądne zachowanie, ponieważ istnieje jeszcze kilka schorzeń podobnych do zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego.
Po postawieniu diagnozy, prawdopodobnie od razu rozpoczniemy rehabilitację. Składa się z dwóch części: fizykoterapii i kinezyterapii. Ponadto będziemy musieli zakupić specjalne wkładki ortopedyczne, wygodne obuwie oraz niezbędne środki przeciwzapalne. Tak uzbrojeni, przygotujmy się na dłuższe spotkania z doktorem. Terapia ostrogi piętowej może trwać nawet rok!