Czerwienienie się – uporczywa dolegliwość

5/5 - (1 vote)

Czerwienienie się to niezwykle uporczywe zjawisko, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. Przypadłość ta obejmuje okolice policzków, dekoltu oraz dłoni. Ludzie, którym dolegliwość ta zdarza się nagminnie, są z reguły zażenowani i pragną być jak najdalej od dużych zgromadzeń, a w szczególności wystąpień publicznych. W niektórych przypadkach czerwienienie się może doprowadzić do erytrofobii – odmiany fobii społecznej.

Napadowe czerwienienie się wynika z emocji, jakie towarzyszą ludziom na skutek różnych przyczyn, najczęściej w wyniku zainteresowania ich osobą przez obcych ludzi. Swoje korzenie ma już w dzieciństwie. W dużej mierze wynika z nieśmiałości. Większość rodziców popełnia błąd poprzez zmuszanie swoich latorośli do publicznych wystąpień wbrew ich woli. Także nakłanianie do bycia śmielszym może powodować negatywne skutki. Może nasilić się także w okresie dojrzewania, kiedy to duże grono nastolatków ma problemy z poczuciem własnej wartości i odnalezieniem się w nowej rzeczywistości (zmiana szkoły, zjawiska związane z procesem dojrzewania). Wraz z wiekiem taka reakcja na bodźce znacznie się zmniejsza, ale czasami mimo wszystko nie ustępuje. W dorosłym życiu przypadłość ta może nagle pojawić się w wyniku silnych przeżyć.

Osoby cierpiące z powodu czerwienienia się muszą nad sobą pracować, gdyż jest to jedyna metoda. Można zasięgnąć pomocy specjalistów i skorzystać z terapii. Pozytywne rezultaty przynosi pokonywanie własnych lęków. W skrajnych przypadkach stosuje się także chirurgiczne odnerwienie współczelne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 3