Sen jest stanem fizjologicznym, który umożliwia regenerację organizmu. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu, pamięć, koncentrację. Deficyt snu w znaczący sposób obniża sprawność psychofizyczną.
W efekcie nieprzespanej nocy dochodzi do:
– zaburzenia koncentracji,
– pogorszenia nastroju,
– spadku motywacji,
– spowolnienia reakcji,
Długotrwały brak snu (około tygodnia) może doprowadzić do halucynacji, stanów paranoidalnych.
Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen zmniejsza się, ale wciąż jest podstawową biologiczną potrzebą, bez której organizm nie funkcjonuje – człowiek przesypia aż 1/3 życia.
Jak wygrać z bezsennością?
W poszukiwaniu sposobów leczenia bezsenności wielu ludzi ludzi sięga po niekonwencjonalne rozwiązania, tzw. domowe sposoby na sen. Ciekawym i ostatnio modnym sposobem rozwiązywania problemu jest aromaterapia.
Aromaterapia – domowy sposób na sen
Aromaterapia, czyli kuracja przy pomocy ziół i dobroczynnych, naturalnych olejków eterycznych, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie i nastrój człowieka.
Olejki eteryczne, które pomagają wygrać z bezsennością:
– lawendowy
– jaśminowy
– mandarynkowy
– rumiankowy
– różany
– majerankowy
– ylang ylang
– z drzewa sandałowego
– paczula
Wymienione mają działanie uspokajające, kojące, antydepresyjne i relaksujące.
Sposoby aplikacji olejków eterycznych:
– poprzez drogi oddechowe (wdychanie, inhalacje) z wykorzystaniem kominka zapachowego w sypialni, nawilżacza powietrza lub po prostu nasączenie olejkiem chusteczki, waty i umieszczenie jej pod poduszką lub obok łóżka;
– poprzez skórę (masaże, kąpiele). Do kąpieli używa się jednego rodzaju olejku lub mieszankę ulubionych np. różany z rumiankowym. Olejki można także wmasowywać bezpośrednio w skórę.
Aby aromaterapia odniosła pożądany skutek należy korzystać wyłącznie z wysokojakościowych olejków naturalnych. Olejki syntetyczne nie tylko nie przyniosą spodziewanego rezultatu, ale mogą poważnie zaszkodzić – spowodować uczulenie lub zatrucie. W aromaterapii ważne jest zachowanie umiaru. Zwykle stosuje się kilka kropel olejku eterycznego. Większa ilość jest niewskazana, gdyż może wywołać nudności, wymioty i zawroty głowy. Ważne jest też, aby nie robić nic na siłę. Jeśli dany zapach nam nie odpowiada, drażni, należy z niego zrezygnować i znaleźć inny bukiet zapachowy – taki, który odpowiada naszym gustom. W końcu aromaterapia ma sprawiać przyjemność, relaksować a nie irytować.
Do aromaterapii wykorzystuje się także zioła. Z popularnych warto wymienić: lawendę, rumianek, rozmaryn, a także wonny hiacynt. Zioła najlepiej włożyć bezpośrednio pod poduszkę i rozkoszować się cudowną wonią łąki lub ogrodu. Z aromaterapią w wykorzystaniem ziół wiąże się dodatkowa przyjemność – rośliny można samodzielnie wyhodować lub nazbierać i stworzyć własne kompozycje zapachowe.