Trichoskopia – na czym polega i dlaczego jest niezbędna w przypadku łysienia?

5/5 - (2 votes)

Wiele osób uważa włosy za jeden ze swoich największych atutów i nie wyobraża sobie, że mogłoby któregoś dnia obudzić się z łysą głową. W pielęgnację włosów wkładamy zwykle wiele serca – chcemy, żeby były zdrowe, gęste i błyszczące. Świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że takie włosy to nasza najlepsza wizytówka – przyciągają wzrok, dodają nam uroku, podkreślają atuty.

Niestety, wiele osób zmaga się z różnymi problemami dotyczącymi włosów. Jedne z nich są błahe i łatwo możemy się z nimi uporać. Dotyczy to na przykład nieciekawego koloru włosów czy porowatej struktury – wystarczy wizyta u fryzjera lub zmiana kosmetyków. Wiele osób dotykają natomiast problemy, z którymi nie uporamy się na własną rękę. Jednym z nich jest łysienie. W takim przypadku – kiedy zaobserwujemy, że masowo wypadają nam włosy – powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wykonać trichoskopię, która pozwoli ustalić prawidłowe leczenie.

zobacz też: drtrycholog.pl – lekarz od włosów na Pomorzu

Trichoskopia – badanie włosów, które jest niezbędne, jeśli masowo wypadają nam włosy

Jeżeli zauważyliśmy, że nasza czupryna znacznie się przerzedziła, a na głowie widoczne są łyse placki, nie powinniśmy zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza. Im szybciej obejrzy nas specjalista, tym większe mamy szanse na uporanie się ze wstydliwą dolegliwością. Łysienie to nic przyjemnego, zwłaszcza w przypadku kobiety, która do tej pory nosiła długie włosy – łyse placki mogą wywołać przerażenie. Zamiast panikować, powinnyśmy jednak umówić się na wizytę u lekarza, który spojrzy na naszą głowę fachowym okiem i z pewnością zleci trichoskopię.

Co to takiego? Trichogram to proste badanie, które ma nieocenioną wartość w ustalaniu kuracji w przypadku łysienia. Zaleca się je wszystkim osobom, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Jeśli tylko zauważymy, że łysiejemy, jak najszybciej udajmy się na trichoskopię, dzięki której lekarz ustali przyczynę wypadania włosów i będzie mógł nam zalecić odpowiednie, dostosowane do naszego przypadku leczenie.

Na czym polega trichoskopia? Jak się do niej przygotować?

Choć sama nazwa tego badania brzmi trochę tajemniczo i może wywołać przerażenie, w rzeczywistości nie ma żadnego powodu do obaw. Trichogram to wyjątkowo mało inwazyjne badanie, które nie wywoła poczucia dyskomfortu nawet u tych, którzy boją się wizyt u lekarza. Na czym polega badanie włosów metodą trichogramu? Zabieg polega na pobraniu około stu włosów, które następnie zostaną poddane szczegółowej analizie, w trakcie której lekarz oceni zniekształcenie cebulek i sprawdzi, jak wygląda ich aktywność. Dzięki temu będzie mógł zdiagnozować przyczynę łysienia i zaleci nam odpowiednią kurację, która powinna szybko przynieść pozytywne efekty, gdyż będzie idealnie dopasowana do naszych potrzeb.
Jeżeli wkrótce mamy mieć wykonaną trichoskopię, musimy odpowiednio przygotować się do zabiegu. Najwięcej zachodu czeka osoby z farbowanymi włosami, gdyż żeby móc wziąć udział w badaniu trzeba poczekać, aż włosy odrosną i widoczny będzie odrost na minimum 2 centrymetry. Wszyscy natomiast na od 3 do 4 dni przed zabiegiem powinni powstrzymać się od mycia włosów. Nie wolno nam wtedy również używać żadnych środków do pielęgnacji. Zabronione są nie tylko szampony, ale także odżywki, olejki, pianki czy lakiery do włosów. Najlepiej na kilka dni przed zaleconym trichogramem w ogóle nie dotykać włosów i nie używać żadnych kosmetyków ani do ich mycia, ani do pielęgnacji. Jeśli nie dostosujemy się do tych zaleceń, wyniki mogą być nieprawidłowe, a lekarz będzie miał problem ze zdiagnozowaniem nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 4 =