Skuteczne sposoby na kamicę żółciową

5/5 - (7 votes)

Pośród wielu schorzeń, na które cierpi wiele osób, na pewno do najbardziej powszechnych zalicza się kamicę żółciową. Powstające w pęcherzyku żółciowym złogi bardzo często przedostają się do przewodów żółciowych, stając się przyczyną dość mocnego bólu, jak również bardzo często zagrożeniem dla życia chorych osób.

Skąd się bierze kamica żółciowa?

 

Przyczyny kamicy żółciowej znajdują się w pęcherzyku żółciowym. Nieodpowiedni metabolizm żółci powoduje, że tworzą się w nim złogi. Z czasem nie tylko zwiększają one swoje rozmiary, ale także przesuwają się do przewodów żółciowych, co sprawia, że zaczynają być odczuwalne dolegliwości z tym związane. Brak reakcji na to schorzenie może spowodować poważny stan zagrażający zdrowiu cierpiącej na kamicę osoby.

Skąd wiadomo, że to właśnie kamica żółciowa?

Objawy kamicy żółciowej, u znacznej większości cierpiących na nią osób, są tak zwane typowe. Należy do nich przede wszystkim kolka żółciowa. Jest ona wynikiem zatkania przewodów żółciowych przez złogi, trafiające do nich z pęcherzyka żółciowego. Zazwyczaj kolka objawia się nagłym bólem nadbrzusza, który promieniuje do prawego barku lub też okolic pomiędzy łopatkami. To ile trwa, to kwestia indywidualna, ból jednak jest nagły i dość silny, w zasadzie uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. U niektórych trwa kilka minut, a u innych może trzymać nawet kilka godzin. Im dalej postępuje schorzenie, tym napady bólu będą się zdarzały znacznie częściej oraz będą mocniejsze czy też będą trwały dłużej.

Jednak nie tylko kolka żółciowa jest objawem kamicy żółciowej. Należą do nich także takie objawy, jak na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego. Wtedy występuje gorączka, dreszcze, jak również ból w okolicy pęcherzyka żółciowego. Żadnego z tego typu objawów z pewnością nie można lekceważyć. Objawy w tym przypadku bowiem często pojawiają się znacznie później, niż zapada się na schorzenie, dlatego ich występowanie może świadczyć o dość dużym zaawansowaniu choroby – o tym więcej przeczytasz tutaj: http://kamicazolciowa.edu.pl/.

Czy można wyleczyć kamicę żółciową?

Leczenie kamicy żółciowej odbywa się różnorodnymi metodami, przede wszystkim w zależności od stopnia jej zaawansowania. Niemniej jednak zazwyczaj niemalże całkowite wyleczenie daje dopiero wycięcie pęcherzyka żółciowego wraz z znajdującymi się w nim złogami. Jednak jeżeli jest to wczesne stadium, lekarze próbują leczenia farmakologicznego, które ma za zadanie zapobiegać powstawaniu kolejnych złogów, jak również rozbicie tych, które już się nagromadziły.

Tak samo po usunięciu pęcherzyka żółciowego konieczne bywa bardzo często stosowanie tego typu leczenia, aby usunąć złogi, znajdujące się jeszcze w przewodach moczowych. Dzisiaj jednak medycyna poszła znacznie do przodu i lekarze korzystają z coraz nowszych rozwiązań, które zapewniają im możliwość leczenia kamicy bez konieczności stosowania skalpela. Jednakże podstawą tego, aby można było skutecznie zrobić coś z kamicą żółciową, jest przede wszystkim to, aby w miarę szybko zgłosić się do lekarza, jak również pozostawać pod jego kontrolą.

Komentarze 2

  • Rozpoznanie kamicy żółciowej lepiej pozostawić lekarzom. Bo jeszcze się okaże, że zaraz się znajdą tacy, którzy będą chcieli laparoskopię przeprowadzić sami, bo wydaje im się, że na wszystkim się znają i kamica żółciowa to dla nich pikuś.

  • Nie zawsze lekarze od razu będą mogli pomóc, to znaczy mam na myśli żeby samemu też się orientować co nam dolega. Bierzesz taką stronę: http://kamicazolciowa.edu.pl/objawy-kamicy-zolciowej/ i masz wszystko czarno na białym jakie są objawy kamicy żółciowej. Dobry lekarz się nie obrazi jak mu zasugerujesz na co jesteś chora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 79 = 86