Przyczyny braku miesiączki

5/5 - (16 votes)

Brak miesiączki wywołany jest przede wszystkim nieprawidłowymi wahaniami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym kobiety. Menstruacja opóźniać może się z powodu diety, stresu, niedożywienia, wyczerpania fizycznego oraz z powodu chorób, które źle wpływają an równowagę hormonalną w organizmie kobiety. Najczęściej jest to jednak objaw ciąży – więcej informacji o tym tutaj: https://miesiaczka.net.pl.

Przyczyny braku miesiączki

Brak okresu często wynika z czynników fizjologicznych oraz z problemów związanych z prowadzonym trybem życia. Przedłużający się brak miesiączki niekiedy dotyka kobiet, które gwałtownie się odchudzają, zbyt intensywnie ćwiczą, a także u tych, które karmią piersią. To również objaw ciąży i menopauzy.

Niekiedy na zatrzymanie miesiączkowania wpływa mogą mieć również niektóre leki. Są to przede wszystkim leki wykorzystywane podczas leczenia zaburzeń psychicznych. Choroby, które wywołać mogą zaburzenia miesiączkowania są związane z równowagą hormonalną w ciele kobiety. Dotykają one przede wszystkim gruczołów – jajników (zaburzenia w ich obrębie prowadzą niekiedy nawet do bezpłodności), podwzgórza czy przysadki mózgowej (nadmiar prolaktyny blokuje wydzielanie estrogenu, co przekłada się na zatrzymanie menstruacji i owulacji) czy tarczycy. Możliwości jest więc całkiem sporo. Poza tym bardzo często przyczyną zatrzymania miesiączkowania jest zespół policystycznych jajników PCOS. Poza brakiem okresu czy jego nieregularnym występowaniem, chora kobieta uskarżać może się na husytyzm, a więc nadmierne owłosienie. Jeszcze innym zaburzeniem, które może powodować brak miesiączki jest hiperproaktynemia. Prolaktyna w zbyt dużych ilościach wywołuje bowiem mlekotok, zatrzymanie miesiączki, a nawet niepłodność. Czasami jej nadmierne wydzielanie spowodowane jest przez guza mózgu.

Jak leczyć brak miesiączki?

Przede wszystkim, w przypadku braku okresu powinno się zawsze wykonać test ciążowy, który wykrywa gonadotropinę kosmówkową h CG, a więc hormon, który pojawia się w okresie ciąży. Niektóre testy są czułe i są w stanie wykryć ciążę bardzo szybko. Poza tym warto pamiętać, że sprawdzenie ewentualnej ciąży ma ogromne znaczenie. Gdy wynik jest negatywny, obowiązkowo i jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań. Czasami wystarczy zwykłe badanie lekarskie i wywiad, a czasem bardziej szczegółowe testy. Z ginekologiem należy porozmawiać o stosowanej metodzie antykoncepcji, o ile taka jest oraz o przebytych chorobach ginekologicznych. W dalszej kolejności wykonuje się oznaczenie hormonów płciowych, tarczycy oraz prolaktyny. Nieco rzadziej zachodzi konieczność wykonania badania ultrasonograficznego narządów rodnych czy badania tomograficznego.

Z czego może wynikać brak miesiączki?

Kiedy okres się spóźnia o kilka dni, a wiadomo, że nie jest to wywołane przez ciążę, należy bezwzględnie podjąć leczenie bezpośredniej przyczyny takiego zaburzenia. Należy sięgnąć po leki przepisane przez lekarza, a także zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Warto dużo wypoczywać i stosować zdrową, zbilansowaną dietę.

Nie leczy się jedynie braku okresu, który dotyka kobiet w okresie menopauzy, jednak wiele kobiet w tym okresie wybiera hormonalną terapię zastępczą HTZ, która łagodzi uciążliwe objawy menopauzy. Miesiączka zanika jednak przede wszystkim w czasie ciąży oraz w okresie połogu, a więc kiedy kobieta karmi swoje dziecko piersią. Jakiekolwiek krwawienia w okresie ciąży należy skonsultować szybko z lekarzem, gdyż mogą one być sygnałem o nieprawidłowościach różnego rodzaju i stanowić zagrożenie dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

96 − = 89