Objawy i leczenie choroby refluksowej

5/5 - (5 votes)

Refluks to schorzenie, które dotyka około 5% dorosłych osób. Jest ono związane z cofaniem się niestrawionego pokarmu wraz z treścią żołądkową, kwasem solnym i enzymami trawiennymi, do przełyku. Wywołuje to szereg przykrych dolegliwości.

Podstawowe objawy choroby refluksowej

Najczęściej występującym objawem, jaki daje choroba refluksowa, jest zgaga, czyli charakterystyczny dyskomfort w przełyku, obejmujący ból, pieczenie lub „palenie”. Ten dyskomfort pojawia się tuż za mostkiem i ustępuje samoistnie po pewnym czasie (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut).

Jeśli chodzi o czas pojawienia się zgagi, zwykle jest to moment tuż po zjedzeniu posiłku lub noc. W nocy zgaga powoduje bardzo często przebudzenie się. Innym, równie charakterystycznym objawem choroby refluksowej jest tzw. zarzucanie treści żołądkowej. Powoduje ono występowanie uczucia goryczy, bądź lekkiej kwasowości w jamie ustnej.

Równie często zdarza się, że oprócz takich objawów, choroba refluksowa wywołuje bóle w klatce piersiowej, które promieniują do szyi i pleców i często są one mylone z chorobami układu krwionośnego, problemy z przełykaniem pokarmu (czyli tzw. dysfagię), a w skrajnych przypadkach także krwawienie z przełyku. Jeśli pojawi się któryś z tych trzech ostatnich objawów, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Oznaczają bowiem one często już zaawansowane stadium choroby refluksowej lub istnienie innego, groźnego schorzenia, które obejmuje układ pokarmowy.

Dodatkowe objawy choroby refluksowej

Jeśli chodzi o pozostałe objawy choroby refluksowej, można wśród nich wyróżnić:

  • ból ucha lub ból uszu – rzadziej występujący objaw, związany z uszkodzeniem nosa i gardła przez kwas żołądkowy,
  • problemy płucne, w tym m.in. astmę oskrzelową, przewlekły kaszel, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc – u 10% osób cierpiących na refluks, treść żołądkowa dostaje się do oskrzeli lub krtani,
  • problemy obejmujące jamę ustną – treść żołądkowa ze względu na jej kwaśność może uszkodzić szkliwo zębów, a także wywołać zapalenie dziąseł.

Leczenie choroby refluksowej

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą świadczyć o chorobie refluksowej, nie warto podejmować leczenia na własną rękę. Leczenie refluksu należy powierzyć profesjonaliście w dziedzinie schorzeń układ pokarmowego. Najczęściej w leczeniu refluksu stosuje się środki farmakologiczne ukierunkowane na zmniejszanie wydzielania się kwasu żołądkowego.

Oprócz tego lekarze zalecają modyfikację diety i wykluczenie z niej potraw mocno przyprawionych, tłustych i alkoholu. Niezwykle istotne jest także dbanie o to, by dzielić posiłki na mniejsze i nie najadać się do syta oraz spożywać ostatni posiłek w ciągu dnia maksymalnie na 2-3 godziny przed zaśnięciem. Zwykle pomaga to w leczeniu refluksu.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest jednak leczenie chirurgiczne, podczas którego usuwa się przepuklinę przełyku. Obecnie takie leczenie nie jest już mocno inwazyjne, ze względu na zastosowanie laparoskopu i mikronarzędzi chirurgicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1