We współczesnym społeczeństwie, młodzi ludzie szybko podejmują decyzję o rozpoczęciu współżycia seksualnego. Jednak nie wszyscy z nich dbają o stosowanie zabezpieczeń nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale przede wszystkim przed chorobami wenerycznymi. Jednym z groźnych dla człowieka zakażeń są kłykciny kończyste wywołane wirusem HPV.
Choroba wywołuje zmiany w okolicy genitaliów w postaci brodawek skórnych oraz grudek. Częstość zachorowania jest dosyć duża, nie podjęcie leczenia we wczesnym stadium rozwoju choroby prowadzi do powikłań. Wirus brodawczaka ludzkiego występuje w wielu odmianach i dotyka obydwu płci. Niestety również dzieci mogą paść ofiarą tej choroby ze względu na przestrzeganie zasad higieny narządów płciowych. W każdym przypadku osoba zainfekowana powinna skorzystać z pomocy lekarza dermatologa-wenerologa.
Kłykciny kończyste – przyczyny występowania
Zakażenie wirusem HPV wiązane jest posiadaniem wielu partnerów seksualnych niestosujących zabezpieczeń takich jak prezerwatywa.
Drogi zakażenia
- Stosunek dopochwowy.
- Stosunek analny i oralny.
Namnażanie się wirusa HPV potęguje wilgoć i ciepło, najszybszy rozwój zauważalny jest u ciężarnych kobiet.
Kłykciny kończyste – objawy
Po zarażeniu kłykciny kończyste zaczynają pojawiać się po okresie od kilku tygodni do ośmiu miesięcy. Leczenie jest trudne i wymaga dużo czasu, ustąpienie objawów nie gwarantuje braku nawrotu choroby.
Symptomy świadczące o zakażeniu
- Niewielkie grudki mające tendencje do łączenia się.
- Brodawki występujące w formie płaskiej lub olbrzymiej.
- Na powierzchni zmian pojawiają się nitkowate wypustki.
- Po dłuższym okresie przybierają wygląd zbliżony do kalafiora.
- Zmiany przybierają barwę jasnoróżową lub brunatną.
- Umiejscowienie zmian to narządy płciowe i odbyt.
- Mężczyźni zauważają zmiany na żołędzi, napletku, pachwinach, mosznie, ujściu cewki moczowej.
- Kobiety obserwują zmiany na wargach sromowych, przedsionku pochwy, szyjce macicy i okolicach odbytu.
Kłykciny kończyste – diagnostyka
Przed udaniem się do lekarza warto zrobić badanie na HPV, aby potwierdzić czy nastąpiło zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest odpowiedzialny za powstawanie kłykcin kończystych. Kłykciny kończyste wymagają szybkiego rozpoznania, które daje szanse na skuteczne pozbycie się tego wstydliwego problemu. Leczeniem tego schorzenia zajmuje się dermatolog – wenerolog znający odpowiednie metody postępowania diagnostyczno – leczniczego. Lekarz po otrzymaniu od pacjenta wyniku testu na HPV. będzie miał stu procentową pewność swoje diagnozy. Dzięki temu zaleci odpowiednią terapię farmakologiczną. Ze względu na nie odczuwanie dolegliwości bólowych osoby zarażone lekceważą objawy i odkładają wizytę u specjalisty, a to duży błąd.
Kłykciny kończyste – leczenie
Odpowiednie leczenie wskazuje lekarz, najczęściej stosowane środki to:
- Podofilina – zawierająca substancje obecną także w jabłkach. Preparat ten występuje w formie roztworu, który należy stosować na kłykciny kończyste występujące na błonach śluzowych. W przypadku objawów ubocznych w postaci wymiotów i biegunki należy skontaktować się ze specjalistą.
- Podofilotoksyna –występuje również w formie roztworu i nie posiada właściwości toksycznych, dostępna jest także w formie żelu.
- 5-fluorouracyl – krem do miejscowego stosowania, nie może być używany przez kobiety ciężarne i dzieci.
- Interferon alfa – nadaje się do iniekcji podskórnych, zawiera w swoim składzie cytokinę posiadającą działanie przeciwwirusowe.
Inne formy leczenia kłykcin kończystych to: krioterapia, laseroterapia, leczenie chirurgiczne. Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciw wirusowi HPV.