Gronkowiec w ciąży

5/5 - (1 vote)

Gronkowiec złocisty to bakteria, która sieje spustoszenie w organizmie, szczególnie jeśli w porę nie podejmie się odpowiedniego leczenia. Szczególnie niebezpieczny jest gronkowiec złocisty w ciąży. Zagraża on bowiem nie tylko zdrowiu matki, ale także zdrowiu nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że gronkowiec to nie wyrok. Istnieje możliwość jego skutecznego wyleczenia, także w trakcie ciąży.

Dlaczego gronkowiec dotyka często kobiety w ciąży?

Gronkowiec złocisty to bakteria, która bardzo często atakuje chory lub osłabiony organizm. Dlatego stosunkowo często dotyka on kobiety w ciąży. Ich organizm pracuje bowiem w trakcie ciąży na zwiększonych obrotach ze względu na rozwój dziecka. Jest to doskonałe pole do manewru dla niebezpiecznych bakterii, takich jak gronkowiec złocisty.

Więcej: http://gronkowiec.edu.pl

Jakie są objawy gronkowca w ciąży

Gronkowiec w ciąży można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach, takich jak zmiany skórne (w formie czyraków i ropni – mowa jest wówczas o takim schorzeniu, jak gronkowiec skórny), choroby układu oddechowego (których objawami są np. kaszel i katar), problemy w pracy układu pokarmowego (nudności i wymioty mylone często z tymi wywołanymi bezpośrednio przez ciążę) raz dolegliwości stawów i żył.

U każdej kobiety objawy gronkowca są sprawą indywidualną. Wszystko uzależnione jest od tego, z którym szczepem bakterii ma się akurat do czynienia. Szczepów gronkowca złocistego jest wiele, dlatego sposób w jaki objawia się zakażenie, może być w każdym przypadku zupełnie inny. Nie da się tego ująć w jakichś ramach.

Leczenie gronkowca w ciąży

W leczeniu gronkowca w ciąży stosuje się głównie antybiotyki doustne oraz globulki dopochwowe (jeśli gronkowiec będzie obecny w pochwie). Są to leki bezpieczne dla matki i jej dziecka. Nie należy się obawiać, że dojdzie w tej kwestii do jakichś powikłań, chociaż nie są one wykluczone w przypadku nieodpowiedniego dawkowania leków.

Powikłania gronkowca w ciąży

Gronkowiec w ciąży może mieć bardzo poważne reperkusje dla przyszłej matki, jak i jej dziecka. Nieleczony w odpowiedni sposób, w skrajnych przypadkach prowadzi do wstrząsu toksycznego, którego konsekwencją może być nawet śmierć. Dlatego tak niezwykle istotna jest profilaktyka.

Czy można uniknąć gronkowca w ciąży?

Gronkowiec w ciąży to schorzenie, którego można uniknąć, stosując się do określonych zasad. Przede wszystkim przyszła mama powinna zrezygnować z mrożonych pokarmów, w których czają się często bakterie gronkowca złocistego.

Należy także pamiętać o aktywności fizycznej. Nie muszą to być od razu długodystansowe biegi. Zdecydowanie wystarczy codzienny spacer. Równie istotna jest oprócz tego higiena osobista, nastawiona na mycie rąk przed każdym posiłkiem i po każdym powrocie do domu. W ten sposób usuwa się bakterie z newralgicznych miejsc.

Nie bez znaczenia jest również dieta. Gdy jest ona wzbogacona o takie produkty, jak cytryna, czosnek lub cebula, ryzyko zakażenia gronkowcem u matki dziecka spada. Przyszła matka powinna pamiętać zatem, by zadbać o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − 5 =