Schorzenie to dotyka około 10 procent ludzi. Można nie wiedzieć, że się je ma, ponieważ występuje i jako bezobjawowe. Częściej przytrafia się mężczyznom niż kobietom. Kamica nerkowa to kamienie pojawiające się w nerkach albo w moczowodzie. Bezobjawowa ujawnia się przy okazji różnych badań. Jeśli nie wywołuje bólu, to z reguły nie wymaga leczenia. Jedynie, jeśli kamień jest większy, to wtedy lekarz może zalecić jakieś działania. Mniejsze zostaną usunięte samoistnie przez organizm.
Objawem kamicy nerkowej jest ból. Ostry ból, czyli kolka jelitowa zmusza do udania się do lekarza, który w takiej sytuacji zaleci jeden ze sposobów na usunięcie kamieni. Warto jednak udać się do niego i wcześniej, jeśli pojawiają się jakieś bóle, bo może być zastosowane leczenie zachowawcze. Poza bólem mogą się też pojawiać i inne objawy, czyli obecność krwi w moczu, bolesność przy oddawaniu moczu, gorączka oraz nudności i wymioty. Przyczyną powstawania złogów jest taki skład moczu, który temu sprzyja oraz nieprawidłowa ilość spożywanych płynów. Jeżeli w rodzinie występowała kamica nerkowa, to jest na nią większa skłonność, więc wtedy trzeba zwrócić większą uwagę na profilaktykę.
Leczenie może być zachowawcze albo aktywne. W tym pierwszym przyjmuje się leki. Mają one za zadanie pomóc wydalić kamień albo go rozpuścić. Leczenie aktywne to jedna z trzech metod. Litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową (ESWL) to metoda, w której wykorzystuje się aparat kierujący w złogi falę uderzeniową. W wyniku tego zabiegu kamień zostaje skruszony. ESWL to metoda stosowana najczęściej. Nefrolitotomia przezskórna (PCNL), czyli druga metoda, to zabieg chirurgiczny usuwający kamień. W ureteroskopii (URS) wprowadza się endoskop przez cewkę do pęcherza i wyciąga kamień. Leczenie aktywne stosowane jest wtedy, gdy kamica nerkowa występuje w postaci objawowej. W przypadku bezobjawowej zastosowane zostanie tylko, kiedy są to tego jakieś szczególne wskazania np. jest kamień sporych rozmiarów albo taki, który się powiększa.
By zapobiegać kamicy, trzeba zacząć żyć i odżywiać się zdrowo. Ważne jest, żeby odżywiać się w sposób zróżnicowany, pamiętając przy tym o większej ilości warzyw i owoców, a także pić sporo wody. Idealna ilość to 2,5 do 3 litrów dziennie. Nie za wiele białka zwierzęcego, produkty bogate w błonnik, odpowiednia waga ciała, pokarmy ubogie w szczawiany, to także pomoże zapobiec tej chorobie. Do picia najlepsza będzie woda. Wskazane są też inne napoje o pH neutralnym. Zyskać dobrą wagę ciała i utrzymać ją pomoże aktywność fizyczna.
Najlepsze jest to, że kamica nerkowa bardzo rzadko by się pojawiała, gdyby ludzie pili po prostu więcej wody. Kamica nerkowa (tu warto poczytać: http://chorobyukladumoczowego.pl/kamica-nerkowa/) jest bowiem najczęściej spowodowana tym, że mało pijemy i mało razy oddajemy mocz, nie ma mówiąc wprost dobrego przepłukania, które jest niezbędne, żeby kamica się nie pojawiła.
Ważna jest też dieta. Bo kamica nerkowa jest często spowodowana przez złą dietę, która nie jest w żaden sposób konsultowana ze specjalistami. Zresztą nie trzeba z nikim konsultować, wystarczy poklikać w internecie żeby dowiedzieć się, że produkty bogate w błonnik są najlepsze na kamicę nerkową.