Na co zwracać uwagę podczas wizyty u stomatologa?

5/5 - (4 votes)

Stomatolog to specjalista, który powinien nie tylko być fachowcem w swojej dziedzinie i doskonale leczyć zęby, ale również budzić zaufanie, umieć doradzić pacjentowi i stwarzać przyjazną atmosferę w swoim gabinecie tak, by zachęcić do wizyt a nie odstraszyć.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Dobry dentysta budzący zaufanie to lekarz, którego wbrew pozorom wcale nie tak łatwo jest znaleźć. Niewłaściwe podejście stomatologa do pacjenta może wywołać zniechęcenie i sprawić, że strach przed dentystą sparaliżuje pacjenta do tego stopnia, że ten zacznie unikać wizyt w przyszłości, a to z kolei nie sprzyja zdrowiu zębów. Z tego też powodu dentysta z polecenia jest jednym z najtrafniejszych wyborów. Warto zapytać rodzinę, przyjaciół i znajomych o sprawdzonego fachowca. Dzięki temu można uniknąć rozczarowań i przykrych incydentów, a wizyta u dentysty przebiegnie w miłej i przyjaznej atmosferze.

Kolejnym dobrym źródłem informacji o klinice stomatologicznej i sprawdzonych lekarzach jest internet. Na określonych portalach, stronach czy nawet forach można zasięgnąć opinii o działalności gabinetów, oferowanych usługach oraz ich cenach. Warto jednak mieć na uwadze, że na forach można spotkać się z wpisanymi firmy PR-owych, których celem jest ukazania danego gabinetu czy stomatolog w Gdańsku w jaki najlepszym świetle i nie są to rzetelne źródła informacji.

Znieczulenie u dentysty

Wiele osób boi się wizyty u dentysty. Tak naprawdę jednak, u podłoża tego strachu nie leży sama konieczność spotkania się z lekarzem, ale obawa przed bólem. Tymczasem wizyta u dentysty wcale nie musi boleć, bo nawet drobne i mało inwazyjne zabiegi, zarówno lecznicze, jak i diagnostyczne, można wykonać w znieczuleniu. Środki bólowe stosowane w gabinetach stomatologicznych hamują przewodzenie bólu, dzięki czemu w określonym miejscu na ciele występuje całkowity brak czucia, pacjent nie odczuwa więc ani bólu, ani zmian temperatur. Działanie to jest jednak w pełni odwracalne.

Z kolei czas trwania znieczulenia zależy od środka znieczulającego i technik jego podania. Znieczulenie trwa zwykle 1-2 godzin, ale czas ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu. Warto również wiedzieć, że znieczulenie u dentysty w ciąży jest procesem bezpiecznym dla płodu. Co prawda, jeśli leczenie stomatologiczne polega na wypełnieniu małego ubytku nie ma konieczności obciążania organizmu kobiety środkami farmakologicznymi, ale jeśli zabieg ma być bolesny i nieprzyjemny, lepiej podać znieczulenie i uniknąć zarówno stresu, jak silnego bólu, które mogą negatywnie wpłynąć na ciążę. Oczywiście im późniejsza ciąża tym znieczulenie jest bezpieczniejsze, ale w razie potrzeby można również podać je w pierwszym trymetrze. By zapobiec ewentualnym skurczom macicy, kobietom w ciąży podaje się znieczulenie czyste, czyli takie, które nie zawiera składnika powodującego obkurczanie naczyń krwionośnych.

Dentysta dla dzieci

To jak będzie wyglądała pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma ogromne znaczenie i rokuje na przyszłość. Ważne jest bowiem, jakie wrażenie zrobi na dziecku sam lekarz i czas spędzony w gabinecie. Uraz może spowodować, że dziecko za wszelką cenę, często histerycznie, będzie próbowało uniknąć podobnych wizyt. Dlatego też ważne jest, by z wizytą u dentysty oswoić dziecko, jak najwcześniej i najlepiej wtedy, gdy z dziecięcymi ząbkami nie dzieje się nic złego. Dziecko będzie miało szansę oswoić się z wizytami u stomatologa, a kiedy przyjdzie czas na plombowanie czy borowanie nie zareaguje histerią. Dzieci u dentysty powinny czuć się swobodnie i bezpiecznie, dlatego z pewnością nie należy przenosić swoich negatywnych odczuć na psychikę dziecka. Rodzice powinni również powstrzymać się w obecności dzieci od komentarzy dotyczącego ich własnego strachu przed podobnymi wizytami, bo można w ten sposób skutecznie wystraszyć pociechę. Warto opowiedzieć maluchowi, jak będzie wyglądała jego pierwsza wizyta, używając do tego przyjaznych sformułowań, dobrych skojarzeń i nieskomplikowanych słów. Niezwykle istotne jest również by stomatolog dziecięcy był osobą uprzejmą, miłą i ciepłą, o przyjaznym nastawieniu i co najważniejsze wzbudzającą zaufanie małego pacjenta.

Wybielanie zębów u dentysty

Wybielanie zębów to nic innego jak widocznie rozjaśniający proces utleniania, zachodzący na powierzchni szkliwa zębów. Jedynie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym możliwe jest odpowiednie przeprowadzenie tego typu zabiegów, które jednocześnie gwarantują długotrwały efekt. Preparaty stosowane w warunkach domowych są w stanie jedynie wspomóc uzyskany u stomatologa rezultat, a nawet przedłużyć jego trwałość.

Pierwszym etapem wybielania zębów u dentysty jest wizyta konsultacyjna. Lekarze ma wówczas możliwość przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, sprawdzenia stanu jego uzębienia oraz dobrania odpowiedniej metody wybielania zębów. W kolejny etapie wybielania zębów przeprowadzane jest profesjonalne czyszczenie, na które składają się zabiegi usuwania nalotu oraz kamienia nazębnego. Uzupełnieniem tego etapu jest piaskowanie zębów oraz polerowanie ich powierzchni. Dopiero wówczas można mówić o wybielaniu, a to odbyć się na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:

  • metodą nakładkową – do wybielania wykorzystuje się specjalną szynę z winylu, która wypełniona jest specjalnym środkiem wybielającym. Taką szynę zakłada się najczęściej na noc, przez okres od 1 do 2 tygodni. Efektem kuracji jest widoczne wybielenie zębów, które utrzymuje się do kilku lat;
  • metodą naświetleniową – to metoda możliwa do przeprowadzenia wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Efekty są bardzo silne i długotrwałe, a sam zabieg polega na nakładaniu na powierzchnię zębów żelu tlenowego i żelu ochronnego na dziąsła. W kolejnym etapie zęby są naświetlane specjalnym niebieskim promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu, a te przez około 20 minut utleniają powierzchnię szkliwa, jednocześnie poprawiając wygląda zębów.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Cena wybielania zębów w gabinecie zależna jest od metody, która zostanie wybrana. Z pewnością tańszą, ale i często skuteczniejszą jest metoda nakładkowa. Dodatkowym atutem tego rodzaju wybielania jest również to, że można ją wykonać samodzielnie w domu. Koszt takiego zabiegu waha się od 600 do 800zł.

Z kolei wybielanie w gabinecie za pośrednictwem lampy wymaga 2-4 wizyt w odstępie około tygodnia, a poza tym jest kilkukrotnie droższe. Często to koszt rzędu około 2 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

81 − 79 =