Ureaplasma urealyticum – przyczyna zakażenia układu moczowo – płciowego

Ureaplasma urealyticum – przyczyna zakażenia układu moczowo – płciowego
oceń artykuł

Aktywność seksualna wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale również ryzykiem zarażenia się poszczególnymi chorobami, o czym często zapominamy. Znajomość własnego partnera jest ważna, jeśli myślimy o naszym zdrowiu a także chcemy uniknąć niepotrzebnych dolegliwości w przyszłości. Jedna z nich powodowana jest przez mało znaną bakterię – ureaplasma urealyticum, która jednak potrafi przysporzyć kłopotów wielu osobom.

Drobnoustrój należący do mykoplazm płciowych jest dla uczonych nadal zagadką i niewiele o nim wiadomo. Wywołuje stan zapalny układu moczowo – płciowego, jednak bardzo mały rozmiar połączony z brakiem objawów sprawia, że zakażenie nim należy najczęściej do trudnych do wykrycia we wczesnej fazie choroby. Tymczasem sprawa przedstawia się poważnie, nieleczone zakażenie prowadzi do komplikacji. Te zaś, w zależności od płci, mogą przyjąć różny stan rzeczy (u kobiet na przykład będzie to zapalenie jajników czy też jajowodów, u mężczyzn z kolei zapalenie prostaty albo gruczołu krokowego).

Co musisz wiedzieć o bakterii?

Wczesne stadium zarażenia przebiega bezobjawowo i jest trudne do wykrycia. Pomimo starań naukowców, nie sprecyzowano szczególnych objawów wczesnego etapu. Z czasem choroba może dawać, jednak bardziej oczywiste sygnały i to powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Podwyższona temperatura ciała, występowanie zaczerwienienia oraz stanu zapalnego w okolicach narządu płciowego to tylko najbardziej popularne z nich. Naszą uwagę przykuć powinno również zbyt częste oddawanie moczu czy też ból i pieczenie powstałe w okolicy cewki moczowej. Szybka diagnoza jest ważna, dlatego nie lekceważmy nawet najdrobniejszych objawów. Potem może być zwyczajnie za późno.

Kompendium wiedzy na temat tej bakterii znajdziesz na stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/ureaplasma/

Leczenie i diagnoza 

Do zarażenia może dojść poprzez bezpośrednie kontakty seksualne, co wspomniane zostało wcześniej. Nie jest to jednak jedyna droga do ,,nabycia” bakterii. W wypadku zakażenia matki podczas ciąży, zarażone może być również dziecko. Niewiele osób pamięta właśnie o tym, starajmy się jednak dbać również o nasze pociechy.

Diagnoza opiera się na kilku różnych metodach, jednak najbardziej użyteczna to technika PCR. Polega ona na sprawdzeniu obecności patogenu w materiale badanym. Należy do technik dokładnych, nowoczesnych a do tego szybkich i prostych. W leczeniu najlepiej sprawdza się zaś terapia antybiotykowa. Wystarcza ona w zupełności w większości przypadków i pozwala na całkowite zneutralizowanie drobnoustroju.Wyboru metody leczenia dokonuje jednak specjalista, po uprzednim zdiagnozowania występowania bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *