Uchroń się przed kleszczem

5/5 - (8 votes)

Ukąszenie przez kleszcza wydaje się mało niebezpieczne. Niestety te pajęczaki mogą przenosić groźne choroby. Najbardziej znanym schorzeniem odkleszczowym jest borelioza. Ta choroba daje zazwyczaj nieswoiste objawy, tymczasem może być dość niebezpieczna. W jaki sposób można bronić się przed kleszczami i przed schorzeniami przez nie przenoszonymi?

Kleszcze zazwyczaj żyją na drzewach i w trawie. Mogą znajdować się zarówno w lasach i parkach, jak i na trawniku w środku miasta. Zazwyczaj jednak bardziej narażone na kontakt z kleszczami są osoby hodujące zwierzęta oraz te, które pracują w lasach. To przede wszystkim dla nich przeznaczona jest szczepionka, która ma chronić przede wszystkim przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Niestety, przeciwko boreliozie, która również może spowodować zapalenie mózgu, nie ma skutecznej ochrony w postaci szczepionki. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnoza tej choroby.

Jak usunąć kleszcza

Jak wyjąć kleszcza, by uniknąć zakażenia boreliozą? W przypadku gdy kleszcz tkwi w skórze małego dziecka, najlepiej jest udać się do specjalisty. Problemem w przypadku usuwania kleszcza jest to, by wyciągnąć pasożyta w całości. Pozostawienie jakiejkolwiek części kleszcza w ciele może doprowadzić do stanu zapalnego. Nieumiejętne usunięcie kleszcza może sprawić, że drobnoustroje, które znajdują się w jego ciele, przenikną do krwi.

W sytuacji zagrożenia kleszcz często wymiotuje, dlatego też nie należy go nagrzewać, ani smarować olejem. Jeśli konieczne jest samodzielne usunięcie kleszcza, najlepiej użyć do tego celu pęsety. Skuteczne są również specjalne pompki, które umożliwiają szybkie wyciągnięcie kleszcza, jednak nie są wskazane w przypadku, gdy ukąszonym jest dziecko.

Test na boreliozę

Po wyjęciu kleszcza warto oddać go do przebadania. Jeśli w pobliżu nie ma laboratorium, można go wysłać. Dlaczego badanie kleszcza jest istotne? Tego typu test jest znacznie szybszy niż w przypadku, gdy badany jest człowiek. W sytuacji, gdy badana jest osoba ukąszona, wynik jest wiarygodny dopiero po pewnym czasie. Tymczasem borelioza może rozwijać się już w tym okresie. Przebadanie kleszcza daje możliwość wdrożenia antybiotyku, co minimalizuje szansę na rozwój choroby.

Jak chronić się przed kleszczami? Kluczowy jest przede wszystkim odpowiedni ubiór. Ubrania powinny być śliskie i włożone w taki sposób, by kleszcz nie miał możliwości zaczepienia się. Na głowie powinna znajdować się czapka lub kaptur – dość trudno jest znaleźć kleszcza we włosach. Po spacerze należy też dokładnie sprawdzić całą skórę. Pewną skuteczność wykazują również odstraszające preparaty z DEET oraz naturalne środki na bazie wrotyczu.

Warto jednak pamiętać, że bakterie boreliozy mogą być przenoszone nie tylko przez dorosłe kleszcze, ale również przez ich wcześniejsze formy. Tak zwane nimfy mają wielkość ziarenka piasku i trudno jest je znaleźć. Znacznie lepiej mogą być widoczne ślady po ukąszeniach. Dlatego też warto w takim przypadku udać się do lekarza w celu przeprowadzenia testu na boreliozę, gdy upłynie odpowiedni czas.

Komentarze 2

  • Dobry preparat na kleszcze w zupełności wystarczy. Ja mieszkam pod samym lasem, często chodzę na spacery czy na grzyby i nigdy nie miałam kleszcza. A już borelioza czy inne choroby to dla mnie kompletna abstrakcja. Ale biorę psikacz na kleszcze i co dwie godziny na kark i ręce. Regularnie, nie żałuję, choć strasznie to śmierdzi. Ale działa.

  • Ty mówisz o zapobieganiu, a to w Polsce wciąż wręcz czarna magia. Ludzie nie dbają o siebie nie tylko pod względem chorób zakaźnych, ale i wszystkich innych. Dlatego trzeba mówić i pisać o leczeniu. A w tym dobra są poradniki (oczywiście oprócz a nie zamiast lekarza). Polecam stronę http://wyleczborelioze.pl/ to chyba najlepsza strona o boreliozie w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1