Porady na rozstępy

oceń artykuł

Rozstępy – co to takiego?

Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, będące zazwyczaj następstwem znacznego, gwałtownego przybrania na wadze lub też nagłej utraty wagi. Wyglądem przypominają nieestetyczne, wrzecionowate pasma, wyraźnie przecinające skórę, natomiast rozstępy na piersiach kształtem zbliżone są raczej do prążków. Rozstępy na udach czy te pojawiające się na brzuchu, pośladkach oraz biodrach spowodowane są przede wszystkim „rozstępowaniem się” skóry na powierzchni, co z kolei jest następstwem gwałtownego rozciągania się naskórka powyżej granicy wytrzymałości. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie ciąży, ale również w czasie dorastania, kiedy to u młodych ludzi występują gwałtowne skoki wzrostu. Otyłość czy chociażby problemy hormonalne to kolejne z czynników przyczyniających się do powstawania tego typu zmian skórnych, które w przeważającej większości, bo w 90%, dotyczą kobiet. Usuwanie rozstępów polega przede wszystkim na wygładzeniu skóry, nawilżaniu jej olejkami i odżywianiu witaminami. Niemniej jednak najskuteczniejszą metodą jest laserowe usuwanie rozstępów.

Rozstępom można zapobiegać

Rozstępy to taka choroba skórna, której bardzo trudno jest się pozbyć, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiany z czerwonych staną się białe. W tym przypadku powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jest jedynym słusznym stwierdzeniem. Najważniejsze jest przede wszystkim unikanie gwałtownych wahań wagi, ponieważ zarówno nagłe tycie, jak i bardzo drastyczny spadek masy ciała, będący skutkiem niezdrowego odchudzania, wpływają niekorzystanie na wygląd skóry, która z biegiem czasu traci zdolność do regeneracji. Ponadto niezwykle ważne jest regularne jej nawilżanie, zwłaszcza w okresie ciąży, czy zmian hormonalnych. Nawilżona skóra, jest bowiem bardziej elastyczna i jędrna, a co za tym idzie mniej podatna na powstawanie rozstępów. Aktywność fizyczna oraz masaże, wykonywane z użyciem odpowiednich, szybko wchłaniających się kosmetyków, może okazać się bardzo pomocne. Nie można natomiast zapominać o diecie, która wbrew pozorom ma kluczowy wpływ nie tylko na zdrowie organizmu, ale również na wygląd. Zaleca się więc wprowadzenia do codziennego menu produktów bogatych w cynk, gdyż uczestniczy on w syntezie kolagenu i korzystnie wpływa na kondycję skóry.

Jak pozbyć się rozstępów na brzuchu, udach i pośladach – domowe sposoby

Przyczyny zewnętrze powstawania rozstępów są różne, niemniej jednak bez względu na to, w którym miejscu na ciele się pojawiają, zawsze są następstwem rozerwania włókiem kolagenowych. W sytuacji, gdy na skórze pojawiają się pierwsze rozstępy ważny jest czas i szybka reakcja, ponieważ jedynie wczesna postać tych zmian skórnych dobrze reaguje na jakiekolwiek leczenie. Zatem co na rozstępy, gdy chcemy sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Poniżej kilka sposobów, których skuteczność potwierdzona została badaniami:

  • olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów we wczesnej fazie;
  • kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej, jest składnikiem wielu kremów odmładzających. Może przyczynić się do zwalczania rozstępów poprzez zwiększenie produkcji kolagenu w skórze. Produkty o najwyższym stężeniu tego kwasu dostępne są głównie w gabinetach kosmetycznych;
  • witamina C – przyjmowana w postaci suplementów diety, korzystnie wpływa na wygląd i kondycję skóry. Jednak największą skuteczność uzyskać można łącząc witaminę C i kremy przeznaczone do walki z rozstępami;
  • retinoidy – czyli pochodne witaminy A. Wchodzą w skład kremów i leków, których główne działanie polega na zwiększeniu produkcji kolagenów, a za co tym idzie poprawieniu elastyczności skóry. Preparatów takich nie należy jednak stosować w okresie ciąży.

Warto mieć świadomość, że niestety rozstępy nie znikną całkowicie. Można jest rozjaśnić, wygładzić, ale zawsze przy dokładnym przyjrzeniu się będą one widoczne. Przy bardziej zaawansowanej fazie rozstępów kremy i witaminy nie zadziałają w żadnym stopniu. Wtedy pomogą jedynie zabiegi kosmetyczne, jak np. dermabrazja lub mezoterapia, z kolei przy dużych rozstępach zaleca się metody inwazyjne, głównie laseroterapię i peelingi chemiczne przy użyciu kwasu glikolowego lub kwasu TCA.

Laserowe usuwanie rozstępów

To najskuteczniejsza metoda usuwania rozstępów, nie tylko tych w początkowej fazie, ale również wtedy gdy z czerwonych stają się białe i nie działają na nie żadne preparaty kosmetyczne. W takiej sytuacji laser stymuluje produkcję kolagenu, który przy powstawaniu rozstępów ulega uszkodzeniu, a następnie leczy rozszerzone naczynia krwionośne, odpowiadające za zaczerwienienie na skórze. Taka kuracja z zastosowaniem lasera zazwyczaj wymaga kilku zabiegów, czyli od 3 do 6 sesji.

Mimo wszystko rozstępy są jednak bardzo uciążliwą dolegliwością, której bardzo trudno się pozbyć. Nawet przy wykorzystaniu najbardziej skutecznych metod walki z tego typu zmianami skórnymi nie zawsze udaje się pozbyć ich całkowicie. Zazwyczaj wygląd skóry poprawia się w około 30%.

Komentarze 12

  • Mam problem z rozstępami na biodrach, myślę, że powodem jest to, że ostatnio znacznie schudłam. Mam nadzieje, że laseroterapia mi z tym pomoże. 🙂

  • Ja miałam rozstępy prawie wszędzie gdzie mogą występować, na piersiach, brzuchu, plecach i udach. Po paru zabiegach laserowych mój stan skóry znacznie się poprawił, dodatkowo smaruje miejsca gdzie kiedyś były rozstępy by nie powstawały nowe. Polecam sposób zwalczania i zapobiegania 🙂

  • „Rozstępy to taka choroba skórna” xd Chorobą skórną to może być świerzb, ale nie rozstępy ;d. Rozstępy są do mikrouszkodzenia, które są spowodowane zbyt mocno rozciągniętą skórą przez dłuższy czas, więc kremy na rozstępy temu nie zapobiegną:) Możemy kąpać się w wannie kremu na rozstępy, a i tak będzie to miało słaby efekt. Jedynym rozsądnym wyjściem jest przyjęcie rozstępów na klatę, a później usunięcie ich za pomocą laseroterapii 🙂

  • W moim przypadku rozstępy pojawiły się w momencie gdy straciłam dużo na wadze.., więc nie tylko szybki przyrost wagi wywołuje rozstępy:) Na szczęście były dość słabo widoczne i ich usunięcie nie stanowiło problemu. Clinica Cosmetologica bardzo dobrze poradziła sobie z moim problemem. Polecam serdecznie.

  • Przynajmniej w artykule napisali prawdę, że rozstępów nigdy się nie pozbędziemy i będą widoczne na skórze po dokładnym przyjrzeniu się, ale właśnie dzięki metodą inwazyjnym takim jak laseroterapia czy peelingi chemiczne jesteśmy w stanie bardzo mocno zredukować ich widoczność 😀

  • hmm no, ale z tym, że wygląd skóry poprawia się w 30% to trochę przesadzili ;D. w moim przypadku laseroterapia pozwoliła się pozbyć rozstępów w 50-60% – pewnie to zależy od tego na jaki zabieg się zdecydujemy, ile serii i jak wcześnie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 3 =