Operacyjne leczenie haluksów

5/5 - (3 votes)

Lekarze ortopedzi coraz częściej przyjmują pacjentów cierpiących z powodu haluksów. Koślawy paluch najczęściej jest diagnozowany u pań noszących buty na wysokim obcasie, jednak siedzący tryb życia i nadwaga sprawiają, że także panowie odczuwają ból związany z haluksami. Ponadto ryzyko pojawienia się deformacji zwiększają czynniki genetyczne.

Haluks bez względu na to, czy pojawia się jedynie na jednej stopie, czy na obu jednocześnie, wymaga leczenia. W zaawansowanej fazie choroby jedyną zalecaną formą leczenia jest operacja.

Gdy metody zachowawcze zawodzą

Jeżeli pacjent odczuwa dotkliwy ból, a zachowawcze metody leczenia haluksów nie przynoszą rezultatów, chory jest kierowany na operację. Rodzaj przeprowadzanego zabiegu jest uzależniony od stopnia zaawansowania haluksa oraz deformacji pozostałych części stopy.

Liczne rodzaje operacji, jakie stosuje się w celu leczenia haluksów, wskazują, że nie istnieje uniwersalna metoda pozbywania się dolegliwości. W każdym przypadku lekarz powinien przeprowadzić z chorym dokładny wywiad i zlecić niezbędne badania, by wskazać, jak zoperować haluksy.

Jeżeli operacyjne leczenie haluksów jest przeprowadzane w przypadku deformacji o niezbyt zaawansowanym stopniu, chirurg ortopeda może wykonać korekcję jedynie na tkankach miękkich. Oznacza to, że wykonywana jest jedynie korekcja na torebce stawowej i ścięgnach, a głowa kości śródstopia poddawana jest wyłącznie niewielkiej resekcji – więcej o tym przeczytasz tutaj: http://haluksy.net.pl/.

Osteotomia Chevron jest natomiast wykonywana w obrębie głowy i kości śródstopia. Osteotomia klinowa i półkulista jest za to operacją, w czasie której wycina się klin kostny w obrębie kości w celu jego całkowitego usunięcia bądź przesunięcia go w inne miejsce.

Metoda Scarf jest stosowana, jeżeli lekarz chce uniknąć konieczności zakładania gipsu pacjentowi. Jest to operacja, po której pacjent już po 2 lub 3 dobach może zacząć chodzić w specjalnych butach pooperacyjnych. Po upływie pełnych 6 tygodni pacjent może natomiast zacząć chodzić we własnym obuwiu. Warto podkreślić, że wcześniejsza rezygnacja z noszenia obuwia pooperacyjnego może przyczynić się do nieprawidłowej rekonwalescencji oraz do wyrwania ewentualnych śrub stabilizujących kości.

Rehabilitacja po operacji

Po operacji, mającej na celu leczenie haluksów, niezbędna jest rehabilitacja. Jej podstawę stanowią ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i pomagają w powrocie do pełnej sprawności. Ponadto ćwiczenia zapobiegają ponownemu pojawianiu się dolegliwości. Prócz ćwiczeń, chirurg ortopeda może zalecać noszenie aparatu korekcyjnego na dzień lub na noc. Tego typu aparat pomaga zwłaszcza tym osobom, które zmagały się nie tylko z koślawym paluchem, ale również ze zwyrodnieniami w obrębie pozostałych palców stóp.

W przypadku bardzo zaawansowanych haluksów i rozległych operacji, powrót do pełnej sprawności może zająć choremu nawet do pół roku. Jest to jednak okres, który warto przetrwać ze względu na możliwość pozbycia się bólu raz na zawsze. Dodatkowo możliwe będzie noszenie każdego typu obuwia, a stopy odzyskają ładny wygląd.

Komentarze 2

  • Nie ma czegoś takiego jak zachowawcze leczenie haluksów. To znaczy jest, ale raczej nie działa. A już na pewno nie działa w zaawansowanej chorobie czy tam dolegliwości. W każdym razie jak haluksy ma się co najmniej od kilku miesięcy, a najczęściej ma się je dużo dłużej, to pozostaje tylko i wyłącznie operacja.

  • Ja nosiłam wkładkę na haluksy. Kilka miesięcy, nawet specjalne buty sobie kupiłam, żeby to jakoś pogodzić. I 3 miesiące w plecy, bo nic nie dało. Lekarz powiedział, że nie ma wyjścia – trzeba zrobić operację, bo nie ma innej opcji żeby to wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 53 = 61