Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze
5 (100%) 3

Jednym z bardziej powszechnych schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze – każdego roku umiera na nie nawet 10 milionów ludzi na całym świecie. Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim podniesionym – stale lub okresowo – ciśnieniem krwi. Jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Przyczyny nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze może wynikać z innych dolegliwości czy schorzeń, m.in. z cukrzycy, chorób serca i nerek, niedokrwistości, a także z ciąży lub być skutkiem przyjmowania leków. Mówi się wówczas o wtórnym charakterze choroby, jednak występuje on stosunkowo rzadko. O wiele częściej, bo w aż 90-95% przypadków, ma miejsce nadciśnienie tętnicze pierwotne, a więc takie, którego konkretne przyczyny są trudne do ustalenia. Specjaliści mówią tu o podłożu natury genetycznej lub środowiskowej, a wśród największych czynników ryzyka wymieniają nadwagę, stosowanie używek, niewłaściwą dietę czy brak ruchu.

Główne objawy nadciśnienia to zawroty głowy, nudności, krwotoki z nosa, ból głowy, uczucie zmęczenia, problemy ze snem, a często także pogarszający się wzrok. W bardzo wielu przypadkach choroba nie daje początkowo żadnych symptomów, więc jest dość trudna do szybkiego zdiagnozowania.

Diagnozowanie nadciśnienia

Aby stwierdzić nadciśnienie tętnicze, w gabinecie lekarskim przeprowadzane są pomiary (minimum 2) – jeśli ich średnia wynosi 140/90 mmHg lub więcej, można mówić o chorobie. Do badania należy przystąpić będąc wypoczętym i zrelaksowanym, ponieważ zmęczenie i stres, który u wielu osób pojawia się podczas wizyty u lekarza, może powodować chwilowe podniesienie ciśnienia. Warto więc, by pacjent wykonywał pomiary również samokontrolnie w domu, gdzie znika lęk związany z gabinetem, a zapisane wyniki pokazał lekarzowi (więcej o tym tutaj: http://zawalserca.net/tetnicze-nadcisnienie-plucne/). Pomoże to w diagnozie i ustaleniu sposobu leczenia. Dobrze, jeśli po wykryciu nadciśnienia przeprowadzone zostaną również inne badania, np. morfologia, analiza moczu, EKG, stężenie glukozy czy USG nerek, a w szczególnych przypadkach także rezonans magnetyczny.

Leczenie nadciśnienia

Na czym polega leczenie nadciśnienia tętniczego? Pierwszą sprawą jest zmiana trybu życia. Eliminacja papierosów, ograniczenie alkoholu i kawy, uregulowanie snu, zwalczanie nadwagi lub otyłości, częsty ruch (ale rozsądny, bez nadmiernego przeciążania się), zminimalizowanie sytuacji stresowych oraz odpowiednia dieta, oparta przede wszystkim na owocach, warzywach i rybach, a ograniczająca tłuszcz, węglowodany i sól – to najważniejsze metody.

Kolejną kwestią są leki na nadciśnienie. Stosuje się tu najczęściej inhibitory, alfa- i beta-blokery, blokery kanału wapniowego i środki moczopędne (tzw. diuretyki) – mogą być połączone ze sobą lub zażywane pojedynczo. Na sposób ich doboru wpływ może mieć m.in. wiek chorego, np. inhibitory i blokery przepisuje się w przypadku młodszych pacjentów, natomiast u starszych zaczyna się zwykle od diuretyków, których zadaniem jest usuwanie z organizmu wody i sodu.

Leki na nadciśnienie przyjmować można tylko z zgodnie zalecenia lekarza. Niestety, według statystyk wciąż bardzo duża liczba pacjentów bagatelizuje tę kwestię, nie zważając na to, że nadciśnienie leczone nieprawidłowo lub wcale, może wywołać tragiczne w skutkach powikłania, jak miażdżyca, udar czy zawał serca.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne, a więc najczęstsza forma występowania, ma charakter przewlekły, co oznacza, że pacjent choruje do końca życia bez możliwości pełnego wyleczenia. Jedynie w przypadku nadciśnienia wtórnego istnieje możliwość pozbycia się go poprzez wyeliminowanie chorób czy dolegliwości, będących jego przyczyną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =