Choroba wieńcowa i zmiana stylu życia

Choroba wieńcowa i zmiana stylu życia
5 (100%) 7

Choroba wieńcowa to poważne schorzenie. Dlatego też leczenie tej przypadłości wymaga wielostronnego działania. Niezbędne jest nie tylko stosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych, ale również zmiana trybu życia. Na co warto zwracać uwagę, jeśli podejrzewa się wystąpienie choroby wieńcowej?

Objawy choroby wieńcowej

Objawy choroby wieńcowej tylko na pierwszy rzut oka wydają się specyficzne. Bóle w klatce piersiowej oraz duszności zazwyczaj kojarzą się z chorobami serca. Trzeba jednak pamiętać, że podobne symptomy pojawiają się także w przypadku niestrawności czy choroby refluksowej. Również nerwica może sprawić, że dana osoba odczuwa wyżej wymienione dolegliwości. Warto jednak pamiętać, iż pierwszymi badaniami, jakie zleca lekarz w przypadku, gdy pojawią się zamostkowe bóle jest EKG i tak zwane ECHO. Dopiero po wykluczeniu choroby wieńcowej, lekarz zaleca inne sposoby diagnozy w kierunku innych schorzeń. Dlaczego tak się dzieje?

Czym jest choroba wieńcowa

Warto pamiętać, że choroba wieńcowa to schorzenie, które przyczynia się do wystąpienia zawału serca. Niezbędne jest więc sprawdzenie stopnia jej zaawansowania, by zapobiec tej ostateczności. Jeśli schorzenie nie jest zbytnio zaawansowane, zazwyczaj w leczeniu stosuje się jedynie środki farmaceutyczne oraz zmianę trybu życia. Jednak w przypadku takiego schorzenia, jakim jest choroba wieńcowa leczenie może obejmować również zabiegi chirurgiczne. W przypadku takiej ewentualności warto jednak pamiętać, że obecnie tego typu operacje wykonuje się w taki sposób, by otwieranie klatki piersiowej w ogóle nie było konieczne. To sprawia, że pacjent szybciej dochodzi do siebie.

Przy takim schorzeniu, jak choroba wieńcowa objawy zazwyczaj nasilają się po wysiłku fizycznym. Z tego powodu, gdy choroba dopiero zaczęła być przyczyną dolegliwości, wiele osób rezygnuje z codziennej aktywności fizycznej. Tymczasem w procesie leczenia, ćwiczenia fizyczne odgrywają bardzo ważną rolę. Jednocześnie jednak forsujące dyscypliny sportowe wcale nie są zalecane. Lepsze są spokojne spacery, pływanie lub spokojna jazda na rowerze. Aktywność musi być dostosowana do wieku i stanu zdrowotnego pacjenta. Jeśli ćwiczenia nie mogą być zbyt wyczerpujące, zazwyczaj konieczne jest wykonywanie ich codziennie.

W niektórych przypadkach, oprócz standardowych ćwiczeń zaleca się również jogę. Często pozwala ona na uspokojenie pracy serca, co niekiedy sprawia, że większe dawki leków nie są konieczne. Należy jednak pamiętać, iż wszelkie zmiany dawkowania należy konsultować z lekarzem. Decydując się na wykonywanie ćwiczeń na zewnątrz, należy pamiętać, że dla osób cierpiących na chorobę wieńcową niekorzystne są duże zmiany temperatur.

Codzienny tryb życia w przypadku choroby wieńcowej powinien obejmować również spożywanie pięciu posiłków dziennie. Niewskazane jest rozłożenie posiłków na trzy większe porcje, ponieważ zazwyczaj jest to powodem nasilenia się dolegliwości. Niekiedy konieczne jest także wprowadzenie diety niskokalorycznej z powodu nadwagi. W tym drugim przypadku najlepiej jest udać się po poradę do dietetyka.

Komentarze 2

  • Choroba wieńcowa to nie zawsze zmęczenie po wysiłku, ale wręcz wyczerpanie. Najprostsze sprawdzenie to nazwany tak przeze mnie test schodów. W tym przypadku można łatwo zobaczyć – jak wchodzisz na dwa piętra bez zadyszki, to jest ok, a jak jest tak, że ledwo zipiesz to może to być, a najprawdopodobniej jest choroba wieńcowa i trzeba zrobić badania.

  • Nie do końca. Nie zawsze będzie to choroba wieńcowa, może być po prostu zwykły brak kondycji albo nadwaga. Nie wiem w jakim towarzystwie się obracasz, ale dla większości moich znajomych dwa piętra po schodach to naprawdę jest niemałe wyzwanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *