Jak się przygotować do cesarskiego cięcia

5/5 - (4 votes)

W prywatnych klinikach liczba porodów zakończonych cesarskim cięciem sięga nawet 80%. Powody takiego stanu rzeczy są różne – część cesarskich cięć jest wykonywana ze wskazań medycznych, ale coraz częściej występuje zjawisko tak zwanej „cesarki na życzenie”. Bez względu na przyczyny wykonywania takiego zabiegu, trzeba pamiętać o tym, iż jest to operacja, która ingeruje w procesy fizjologiczne, a tym samym niesie ze sobą ryzyko powikłań. Aby zminimalizować strach i niepewność, należy podjąć odpowiednie kroki w celu przygotowania do cesarki.

Przygotowanie cesarskiego cięcia

Jeżeli zabieg jest zaplanowany, to przygotowanie do cesarskiego cięcia powinno być omówione z lekarzem prowadzącym. Dobry ginekolog powinien wyjaśnić pacjentce wszystkie zagadnienia, związane z tym zabiegiem – przebieg, możliwe komplikacje i zalecenia. Szczera rozmowa z lekarzem nie tylko zminimalizuje naturalne obawy związane z tą operacją, ale także wyjaśni wątpliwości dotyczące tego, jak się przygotować do cesarskiego cięcia.

Dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza przy pierwszej ciąży – jest uczęszczanie na zajęcia do szkoły rodzenia, gdyż informacje i umiejętności, jakie można tam nabyć, nie dotyczą jedynie porodu naturalnego. Można uzyskać tam istotne informacje dotyczące emocji w ciąży, połogu i opieki nad noworodkiem. Dodatkowo kobiety uczą się odpowiednich ćwiczeń oddechowych, które pomagają lepiej funkcjonować w ostatnich tygodniach ciąży.

Dzień przed cesarskim cięciem

Samo przygotowanie do  cesarskiego cięcia ma miejsce jeden dzień przed planowanym zabiegiem. Kobieta powinna zgłosić się na izbę przyjęć ze skierowaniem, dowodem osobistym, aktualnym zaświadczeniem o ubezpieczeniu, kartą ciąży oraz wynikami badań. Należy pamiętać o zabraniu przygotowanej wcześniej wyprawki dla dziecka i rzeczach dla siebie – środków higienicznych, koszul nocnych, dużych i chłonnych podpasek, kilku zmian bielizny oraz maszynki do golenia (gdyż w dniu zabiegu należy usunąć włosy łonowe w okolicy cięcia). Z psychologicznego punktu widzenia warto w dniu poprzedzającym zabieg zapoznać się ze szpitalem oraz pielęgniarkami i położnymi – to pomoże w pozytywnym nastawieniu i ograniczeniu lęku przed zabiegiem. Do zabiegu należy przystępować na czczo – pielęgniarki poinformują pacjentkę, do której godziny dnia poprzedzającego można przyjmować posiłki i napoje. Należy pamiętać, iż przez osiem godzin przed cesarskim cięciem nie można nic pić, nawet wody. W niektórych szpitalach wymaga się, aby pacjentka pojawiła się w dopiero w dniu zabiegu – wtedy należy samodzielnie pamiętać o przestrzeganiu koniecznej diety.

W dniu zabiegu pacjentka zostaje podłączona do aparatu KTG (w celu sprawdzenia, jak się ma dziecko), zostaje jej zmierzone ciśnienie oraz temperatura. Dodatkowo pielęgniarka podłącza wenflon (poprzez który będą podawane leki) oraz kroplówkę, by uniknąć odwodnienia. Tak przygotowana pacjentka zostaje odwieziona na blok operacyjny. Sam zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany pod znieczuleniem.

Każda pacjentka, która wie o zaplanowanym zabiegu cesarskiego cięcia powinna posiadać wiedzę na temat jego przebiegu. Pozwoli jej to nie tylko na odpowiednie przygotowania do cesarki, ale przede wszystkim na opanowanie strachu wynikającego z niewiedzy.

Komentarze 2

  • Dzięki za cenne porady, ale do cesarskiego cięcia przygotować się trzeba chyba przede wszystkim psychicznie. Bo co by nie mówić, to jednak jest operacja i zawsze może coś pójść nie tak. A w grę wchodzi zdrowie dwóch osób, więc to już nie żarty.

  • Coraz więcej cesarek powoduje, że nie są one zawsze przeprowadzane rano. A jak np. trzeba zgłosić się do szpitala o godz. 12, to już trzeba pamiętać żeby od rana nic nie jeść, bo w przeciwnym razie operacja może mieć powikłania, a przy cesarskim cięciu nie chodzi przecież tylko o nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

77 − 72 =